ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 11/7/21 7:02 PM

Едноставно и вкусно – Какао торта со две состојки

Едноставна торта со само со две состојки – јајце и чоколадо. Ова е најлесниот рецепт за вкусен десерт кој ќе го изненади целото семејство.

Состојки:

-4 јајца

-250 грама чоколадо

Подготовка:

-Загрејте ја рерната на 170 Целзиусови степени.Чоколадото стопете го на пареа или микробранова печка додека не се стопи целосно. Одделете ги жолчките од белките. Белките се матат со миксер. Во растопеното чоколадо постепено додавајте ги жолчките и сè убаво измешајте. Внимателно измешајте ги белките во смесата со чоколадо и жолчка. Смесата се истура во подмачкан калап за колачи со дијаметар од 15 см. Ставете ја рерната во рерна 30 минути. Се сервира откако ќе се излади. Со среќа!


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1