ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 11/7/21 5:44 PM

Лижењето на шепите е нормална појава кај кучињата, но ако тоа е пречесто треба да ве загрижи

Некои кучиња сакаат да лижат на што и да наидат. Понекогаш тоа се нашите лица, други кучиња, подот, каучот или самите тие. И најчесто лижењето е нормално однесување кај кучињата. Но, ако забележите дека вашето куче претерано ги лиже шепите, може да има причина за загриженост, велат од American Kennel Club.

Постојат многу причини зошто вашето куче постојано ги лиже или грицка шепите, вклучувајќи повреди, болки, паразити, проблеми со кожата или алергии.

Алергии
Храната за кучиња и јадењата со состојки како што се млечни производи, пченица, соја, говедско или пилешко може да предизвикаат алергиски реакции кај некои кучиња. Вообичаени симптоми вклучуваат чешање на кожата, особено околу ушите и шепите. Ако забележите дека вашето куче почнува да ги лиже шепите откако јаде одредена храна, тогаш причината може да биде алергија. Еколошките алергии вклучуваат негативна реакција на хемиски третирана трева, мувла, грини или полен од растенија. Други симптоми на алергија може да вклучуваат кивање, насолзени очи и осип. Оваа состојба мора да ја третира ветеринар.

Вообичаени повреди на шепата
Обрнете внимание на тоа како вашето куче ја лиже шепата бидејќи обично ќе се фокусира на една област ако има повреда. Кога тоа ќе се случи во текот на зимата, побарајте ледени топчиња кои би можеле да се заплеткаат меѓу прстите на вашето куче. Неговите влошки можат да се иритираат и од одење по солени тротоари. Во лето, одењето по топол тротоар може да предизвика иритација на перницата. Можеби и вашето куче згазнало на трн или пчела. Повеќето каснувања од инсекти ќе предизвикаат само мала непријатност, но ако забележите оток или отежнато дишење покрај лижењето на шепата, веднаш однесете го вашето куче на ветеринар.

Паразити
Понекогаш паразити како болви и крлежи може да предизвикаат кучето да почне да ги лиже шепите. Болвите обично не завршуваат на шепите на кучето, освен ако остатокот од телото не е заразен. Помалку е веројатно дека крлежите ќе бидат на нозете на вашето куче, но сигурно може да се најдат крлежи и на тој дел од телото. Крлежите може да се лизгаат меѓу прстите или околу влошките на шепите. Бидете сигурни да разговарате со вашиот ветеринар за превенција од паразити за да го избегнете овој проблем.

Проблеми со кожата
Кучињата ќе бараат ослободување од габични или бактериски инфекции на кожата со постојано лижење на нивните шепи. Според експертите на PetMD, медицинскиот шампон може да помогне во обновувањето на здравите организми на кожата на вашето куче. Вашиот ветеринар може да ви препише антиинфламаторно и антимикробно спреј за да помогне во лекувањето. Во меѓувреме, важно е да се спречи кучето да ја лиже заразената област. Во тешки случаи, најдобар начин да го направите ова е да користите заштитна пластична јака.

Болката
Според експертите од Американскиот кинолошки клуб, кучето кое чувствува болка поради артритис или други состојби може да си ги лиже шепите. Дури и ако болката е на друго место во телото, вашето куче може да ги лиже предните шепи за да се обиде да се ослободи. Ако не можете да најдете друга причина за опсесивно лижење, важно е да го однесете вашето куче на ветеринар за да ја исклучите оваа причина.

Други причини
Некои кучиња ги лижат шепите кога се вознемирени и под стрес. Ако вашето куче е постаро, тој може да има кучешка когнитивна дисфункција, позната и како кучешка деменција, што може да доведе до компулсивно лижење на шепата. За другите кучиња, стресот може да биде предизвикан од гласни звуци како гром или огномет. Некои кучиња прибегнуваат кон лижење на шепите од досада. Кога ова е проблем, повеќе игра и тренирање може да помогнат да се реши таа навика. Во тешки случаи, кога лижењето на шепата станува опсесивно-компулсивно нарушување, можеби ќе ви треба помош од бихејвиорист или тренер за да престанете со таквото однесување.

Преземено од: https://www.index.hr/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1