ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 11/7/21 4:12 PM

Италијанското градче кое ги воодушевува сите љубители на видео игри

Кога патот ќе ве однесе до Тоскана, сигурно прво ќе ја посетите познатата Фиренца. Секако, по него има големи шанси да ја видите и Сиена. Дефинитивно би препорачале посета на уште еден мал сладок град по име Монтериџиони.

Овој мал град со помалку од 10.000 жители се наоѓа во близина на Сиена, а без да биде безначаен, говори и фактот што дури и големиот поет Данте Алигиери го вклучил во својата Божествена комедија. Тоа е средновековен град со ѕидини сместен на природен рид, изграден во 13 век од жителите на Сиена.

Се разбира, тој не е изграден од некои „хумани“ мотиви, туку да служи како одбранбена линија во војната против Фиренца. Градот набрзо навистина станал таков и служел како важно одбранбено утврдување. Сè до 16 век, градот се спротивставувал на нападите, а во 1554 година, како знак на помирување со семејството Медичи, властите во Сиена едноставно го предале. Според достапните записи, ова се сфатило како големо предавство. Градските ѕидини се протегаат на вкупно 570 метри и содржат дури 14 кули. Двете главни порти се Порта Фиренца и Порта Рома, именувани по градовите со кои се соочуваат. На главниот градски плоштад доминира романтичарска црква, додека добар дел од другите градби се од ренесансна градба.

Исто така, ако меѓу читателите има љубители на видео игри, да речеме дека Монтериџиони одигра важна улога во двете продолженија на серијата „Assasins’s Creed“. Во секој случај, кога ќе патувате во Тоскана по втор пат, дајте малку време за овој многу убав град.

Преземено од: https://www.b92.net/
Фотографија: Shutterstock/GagliardiPhotography


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1