ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 11/7/21 3:13 PM

Ве носиме во домот на српската актерка Даница Максимовиќ – Градината која самаја одржува е нејзина инспирација

Српската актерка, Даница Максимовиќ е позната по својот префинет вкус, па не е чудно што прекрасно го украсила својот дом во Белград. Посебно внимание посветила на изборот на мебел, но и на уметничките дела кои ги красат ѕидовите на двокатницата во која живее со сопругот Тоде Лолиќ. До пред неколку години, невенчаната двојка беше придружувана од неговиот син, режисерот Милош Лолиќ, но кога сакаше да се осамостои, се пресели во помал стан во центарот на градот. Неговото дело набрзо го однесе во странство, а неговата работа е пофалена исклучиво во Берлин, Виена, Базел и Минхен. Актерката не ја крие гордоста поради деловниот успех на нејзините наследници.

– Чекав да ме препознаат како мајка на Милош Лолиќ, тоа е навистина голема работа – изјави еднаш Дана.

Даница, Тоде и Милош се вселиле во куќата во која живеат повеќе од три децении откако ја купиле од нивната тетка и избраничката на Даница. Им се допаднаа пространите соби, кујната, дневната соба со камин, но и трпезаријата, како и градината за која актерката најмногу се грижи. Обожава да сади цвеќиња, има рози стари неколку години, а има и лилјани и божури.

– Природата е моја сила и љубов, но и оаза деновиве…, убавина, уживање, инспирација, фитнес, терапија…! Подарокот што го добивам е мојата среќа – напишала Даница под една од фотографиите на која се гледа како работи во дворот.

Освен во градината, за која тврди дека е нејзина инспирација и своевиден тренинг, драмската уметница сака поголемиот дел од времето да го поминува во кујната. Таму подготвува специјалитети според готвачот на нејзината мајка, а тврди дека често го мами синот со палачинки кога е во Белград. Во тоа време тој обично подготвува кисела зелка за себе и за својата сопруга, но на посебен начин, кој не сака да го открие.

Домот на Даница Максимовиќ изгледа особено убаво за време на новогодишните и божиќните празници. Актерката се труди да го украси секој агол од куќата, а важно и е просторот околу каминот да се истакне. На тоа место таа и Тоде собираат избрани гости и споделуваат искуства од секојдневието.

За истакнатиот уметник соседите имаат само пофални зборови. Тврдат дека е пријатно и има трпение и за старите и за најмалите од околните домови. Сака да разговара со сите, а ако има бонбони во чантата, сака да ги сподели со нив.

Преземено од: https://stil.kurir.rs/
Фотографии: Инстаграм


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1