ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 11/7/21 12:04 PM

Повеќето германски регион воведуваат построги рестриктивни мерки

Строгите мерки против коронавирусот стапија на сила денеска та во јужната германска сојузна покраина Баварија, бидејќи се зголемува бројот на заразени и се зголемува стапката на зафатеност на креветите на интензивна нега.

Само оние кои биле вакцинирани, кои го надминале ковид и оние со негативен ПЦР тест сега ќе имаат пристап до јавни места во затворени простории како ресторани. Брзиот антигенски тест повеќе не е доволен.

Сега на повеќето места се бараат поефикасни FFP2 маски.

Во регионите каде што бројот на нови инфекции и пациенти во единиците за интензивна нега е особено висок, се применуваат уште построги правила.

Гледајќи го само просечниот број на заразени, Баварија е третата најтешко погодена земја по Саксонија и Тирингија, а бројките рапидно растат.

Институтот за контрола на болести Роберт Кох (РКИ) објави седумдневна стапка на инциденца на национално ниво – број на нови инфекции на 100.000 население во последните седум дена – што сега е 183,7.

Тоа беше 415,8 во Саксонија, 406 во Тирингија и 284 во Баварија.

Но, ситуацијата во одделенијата за интензивна нега е одлучувачки фактор за заострување на мерките во Баварија. Во саботата на интензивна нега беа 552 пациенти со Ковид-19.

Построги мерки ги погодуваат невакцинираните

Во Баден-Виртемберг минатата недела стапија на сила построгите правила бидејќи провинцијата стигна до границата по што прибегна кон построги мерки.

А границата е кога два кревети по ред во одделенијата за интензивна нега зафаќаат 250 кревети за пациенти со корона болест или кога во рок од пет дена во болници се примени осум лица на 100.000 жители со симптоми на ковид-19.

Заострените мерки ги засегаат пред се луѓето кои досега не биле вакцинирани. Исклучени се лицата на кои не им е дозволено да се вакцинираат од здравствени причини.

Но, таканареченото 3G правило (вакцинирано, излечено и тестирано) сè уште важи при посета на културни и други настани. Луѓето кои не биле вакцинирани или немаат потврда дека ја преживеале круната мора да поднесат негативен ПЦР тест, кој пак е значително поскап од брзиот тест. Брзиот антигенски тест во Германија чини од 13 до 60 евра, а ПЦР тестот од 60 до дури 200 евра. Цената варира во зависност од тоа колку брзо на лицето што се тестира му се потребни резултатите од тестот.

Одење во кино или базен е можно и за невакцинираните само со PCR тест. Дополнително, за нив повторно важи ограничувањето за контакт. Така, членовите на едно домаќинство можат да се сретнат со најмногу пет други лица. Ги исклучува децата и младите до 17 години, вакцинирани, лицата кои ја преживеале корната или оние кои не треба да се вакцинираат.

Преземено од: https://www.index.hr/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1