ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 11/6/21 8:31 PM

Немале пари за куќа, па купиле штала, го реновирале и сега живеат во порекрасен дом

Двојката го продала својот дом и три години живеела во мала приколка за да го добијат домот од соништата, пишува Дејли Мејл. Пред неколку години, Лора и Адријан од Велика Британија размислувале за станбеното прашање и сфатиле дека им е потребна цврста куќа која ќе трае повеќе од еден век. За жал, парот немал средства.


И морале да го продадат покривот над главата и да купат стара зграда во страшна состојба, користена како штала, за 284 илјади фунти.
Лаура и Адријан планирале да потрошат 350.000 фунти за поправки, но на крајот, поради пандемијата и кризата што следеше, трошоците скокнале на 450.000 фунти.
Лора и Адријан немале заштеди, но имале целосна креативна слобода. Тие го искористиле максимумот од тоа и ги претвориле урнатините во дом од соништата.
Нивната куќа во близина на Бирмингем сега повеќе личи на модерен хотел – фасадата надвор е реновирана со висок квалитет, а собите се опремени во согласност со сите канони на модерен дизајн.

Кога Британците го купиле својот иден дом, тој бил во ужасна состојба: скапани греди, полууништени ѕидови… Морале брзо да потрошат 15.000 фунти за зајакнување на темелите.
Отпрвин користеле помош од професионални градежници, но многу брзо забележале дека буџетот што го имаат се топи пред нивни очи. Парот штедел на се. Старата штала била отстранета многу внимателно, а тулите повторно биле искористени за куќата. И покрај ограничениот буџет, внатрешноста воопшто не изгледа евтино.

Домаќинката знаела како треба да изгледа се и не била подготвена на компромиси. И покрај тешкотиите, сопружниците се категорични дека сè вредело:
„Мислам дека вкупните трошоци за поправките надминаа 450.000 фунти. Но, има причина за сето ова: го направив тоа за семејството. Тоа е целата поента“, признава Адријан.

Извор и фото:јената.блитз.бг


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1