ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 11/6/21 10:55 AM

(Видео) Трагедија! Осум лица загинаа во стампедо на фестивал во САД

Најмалку осум лица загинаа, а неколку се повредени за време на стампедо на концертот на Тревис Скот на фестивалот Астроворлд во Хјустон.

<blockquote class=”twitter-tweet”><p lang=”en” dir=”ltr”>🚨<a href=”https://twitter.com/FirefightersHOU?ref_src=twsrc%5Etfw”>@FirefightersHOU</a> are responding to Travis Scott’s <a href=”https://twitter.com/hashtag/astrofest?src=hash&amp;ref_src=twsrc%5Etfw”>#astrofest</a> <a href=”https://twitter.com/hashtag/AstroWorld?src=hash&amp;ref_src=twsrc%5Etfw”>#AstroWorld</a> for a mass casualty incident. multiple cardiac arrests reported. 11 deaths reported <a href=”https://twitter.com/hashtag/ASTROWORLDFest?src=hash&amp;ref_src=twsrc%5Etfw”>#ASTROWORLDFest</a> <a href=”https://t.co/DlPrazBhxL”>pic.twitter.com/DlPrazBhxL</a></p>&mdash; ً (@sainthaime) <a href=”https://twitter.com/sainthaime/status/1456876315747913730?ref_src=twsrc%5Etfw”>November 6, 2021</a></blockquote> <script async src=”https://platform.twitter.com/widgets.js” charset=”utf-8″></script>

Инцидентот се случил кога публиката почнала да се приближува до сцената за време на настапот. Концертот потоа бил прекинат, пишува Sky News.
„Луѓето почнаа да паѓаат, да губат свест и тоа создаде дополнителна паника“, рече Пена. Тој додаде дека 17 посетители биле пренесени во локалните болници, од кои 11 доживеале срцев удар.
Засега не е познато што ја предизвикало несреќата.


– Мислам дека е многу важно да не шпекулираме. Сè уште никој не ги има сите одговори, рече началникот на полицијата во Хјустон, Трој Фајнер.
На видеото кое претходно се појави на социјалните мрежи се гледа како стотици луѓе ја пробиваат оградата на влезот за да дојдат на концертот. На концертот имало околу 50.000 посетители.

Фото:  TWITTER/MALIK EARNEST


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1