ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 11/6/21 9:37 AM

Светот во шок – Исчезна бебето што родителите го дадоа на американски војник во Кабул

На тој кобен ден, на 19 август, додека толпата се туркаше пред капијата на аеродромот во Кабул, обидувајќи се да ја пробие и да се качи во авиони за да избегне одмазда од талибанците кои го окупираа Авганистан, очајните родители му предадоа двомесечно момче на американски војник, кој  стоеше на оградата, зад бодликава жица, за да ја спаси. Капијата беше оддалечена само пет метри, но кога упаднаа, Сохаија никаде ја немаше.

Американски официјални лица запознаени со ситуацијата изјавија дека сите служби биле известени и дека го бараат детето, пренесува news18.com.
Одлуката што ја донеле родителите додека толпата ги гмечела, заедно со нивните четири други деца, дошла во миг и Мирза Али Ахмади и неговата сопруга Сураја го предале своето дете на војник кој ги прашал преку оградата дали се добро. Токму тогаш, талибанците почнаа да туркаат стотици луѓе од портата и на семејството му требаше повеќе од половина час да влезе на аеродромот, а кога успеаја, нивното дете повеќе не беше таму.
Мирза Али, кој, како што вели, 10 години работел како обезбедување во американската амбасада, почнал да ги испрашува сите службеници каде е неговиот син. Еден командант му рекол дека аеродромот е премногу опасен за децата и дека можеби го однеле на местото кое им било предвидено, но кога командирот го однел семејството таму, немало никој.

„Го прашав секој офицер и секој војник дали знае каде е моето дете.  Одеше насекаде во потрага по мојот син – Мирза Али рече дека никогаш не го дознал името на командантот, бидејќи не зборува англиски, а се потпирал на авганистанските колеги од амбасадата да му помогнат да комуницира со човекот.

Тој рече дека разговарал со повеќе од 20 луѓе. Го прашав секој офицер и секој војник што го видов дали знае каде е моето дете – додаде тој.

Еден од полицајците му рекол дека Сохаи можеби веќе е евакуиран бидејќи немаат ресурси да се грижат за децата на аеродромот.

Мирза Али (35), неговата сопруга Сураја (32) и нивните други деца на возраст од 17, 9, 6 и три години се евакуирани во Катар, од каде се префрлени во Германија, а сега се наоѓаат во Америка, во Тексас, со други бегалци, каде што чекаат да се утврди каде ќе се населат.
Овде немаат роднини. Мирза Али рече дека тие не се единствените родители кои се обиделе да го спасат своето дете давајќи им го на војниците, но не ни сонувале дека нивниот син ќе исчезне.

На сите што ќе ги види им кажува за Сохаи и ги прашува дали знаат нешто. Безброј функционери и американски функционери ги моли да му помогнат.

„Сите ветуваат дека ќе направат се што можат, но тоа се само ветувања“, вели тој.


Групата која им помага на бегалците од Авганистан направи табла на која пишува „Исчезнато бебе“, со слика на Сохаи, а таа кружи низ нивната мрежа, надевајќи се дека некој ќе го препознае детето.

Сураја рекла дека цело време плачела и дека и било тешко да се грижи за другите деца.

– Цело време мислам на бебето. Сите членови на моето семејство кога ќе се слушнеме велат да не се грижам, дека Господ е добар и дека ќе го најде мојот син – рекла скршената мајка.

Извор и фото: telegraf.rs


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1