ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 11/5/21 10:30 PM

Колку ерогени зони имаат жените ? 100 или помалку, зависи…

Деловите од телото кои можат сексуално да се стимулираат и да доведат до возбуда се многу различни од жена до жена бидејќи секоја жена има различни искуства со задоволство, велат експертите.
Зборот „ероген“ значи особено чувствителна на сексуална стимулација, па затоа ерогена зона е секој дел од телото кој реагира на допир, така што чувствуваме сексуална возбуда, објасни гинекологот и автор д-р Шери А.Рос.
Таа вели дека телото на жената не е ограничено на неколку ерогени зони, туку целото тело може да биде ерогена зона.
– Мора да се оддалечиме од идејата дека гениталиите или само одредени делови од телото се области низ кои се чувствуваме удобно; ова искуство може да обезбеди голем број на делови од телото, вели д-р Рос.
Џил МекДевит, доктор на науки и сексолог, вели дека истражувањето го потврдува и тврдењето дека целото тело може да биде чувствително на сексуална стимулација, односно на допир. Сепак, напоменува таа, тоа што целото тело може да биде ерогена зона не значи секако дека целото тело е ерогена зона за сите …
– Деловите од телото кои можат сексуално да се стимулираат и да доведат до возбуда во голема мера варираат од жена до жена бидејќи секоја жена има различни искуства со задоволство – вели МекДевит и напоменува дека е важно добро да го познавате сопственото тело, а не да се водите од претпоставки кои можат се однесуваат на некој друг.
Дополнително, додава МекДевит, и ерогените зони можат да се менуваат како што старееме и може да се случи допирањето на дел од телото повеќе да не води до возбуда, иако тоа беше случај кога бевме помлади, бидејќи можеме да откриеме некои нови ерогени зони. .
Значи, нема точен одговор на прашањето „Колку ерогени зони има женското тело? затоа што за секого е различно.
„Навистина варира од личност до личност“, изјави МекДевит за Health, така што може да има една и околу 100 ерогени зони.
Сепак, додаде таа, постојат некои заеднички точки кои често се сметаат за ерогени кај жените; како што се гениталиите, градите, брадавиците, усните, вратот и тилот, ушите, задникот и внатрешниот дел на бутовите, но и нормално е некој да не реагира на допирање на овие места.
– Секој дел од телото треба да се истражува на различен начин и да се разбере дека одредени делови од телото понекогаш полесно, а понекогаш потешко се стимулираат и дека тоа зависи од голем број внатрешни и надворешни фактори; од расположението на човекот, до температурата во просторијата – заклучи сексологот, а истото, додаде таа, важи и за мажите.
Извор: Espreso.co.rs


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1