Сочувајте ја линијата и здравјето - Супа од зелка
ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 11/6/21 11:34 AM

Сочувајте ја линијата и здравјето – Супа од зелка

Со диета со зелка можете многу брзо да ослабете, но резултатите не траат долго. Се препорачува како увертира на навистина сериозен потфат за промена на навиките во исхраната и стабилизирање на телесната тежина.

Кога ќе се ослободите од вишокот килограми со диета со зелка, тогаш можете да почнете да вежбате и некој друг начин на исхрана.

Како да се подготви супа од зелка за брзо губење на килограмите:

Потребно е: 6 големи стебленца зелен млад кромид (во зима може да биде главица стар кромид или праз),  2 пиперки (бабури), една голема главица свежа зелка, малку сол и бибер по желба, додадете зачини по желба.

Подготовка: Зелката исечкајте ја на парчиња и ставете ја во соодветно тенџере, па прелијте ја со вода. Додадете ги другите состојки, па варете на силен оган 10 минути. Потоа намалете ја температурата и оставете да се крчка додека не омекне зелката.

Напомена: Оваа супа мора да ја јадете секој ден и секогаш кога сте гладни. Јадете колку што сакате и колку што можете во секое време од денот. Оваа супа нема калории и колку повеќе ја јадете, толку побрзо ќе ослабете. Ако ја јадете само неа долго време, ќе дојде до неухранетост.

Како да ја јадете супата:

Ден 1: Јадете секакво овошје освен банани, но изберете го она со помалку шеќер. Од останатите намирници, јадете ја само оваа супа од зелка и пијте вода или незасладени чаеви.

Ден 2: Овој ден јадете секаков вид зеленчук. Јадете сè како што сакате додека не се заситите. Изберете зелен зеленчук, а избегнувајте зелка и пченка. На овој ден, наградете се со еден голем печен компир со путер за ручек. Не јадете овошје на овој ден.

Ден 3: Јадете овошје и зеленчук, но и супа од зелка колку што можете повеќе. Не јадете компири или банани.

Ден 4: На овој ден, освен супа од зелка, јадете банани и пијте обезмастено млеко. Во текот на денот можете да изедете 6 банани и да пиете млеко колку сакате, со задолжителната супа од зелка.

Ден 5: Говедско месо и домат. Во текот на денот можете да изедете помеѓу 350 и 600 грама варено говедско месо, шест свежи домати…Добро би било да пиете до 6 чаши вода во текот на денот, со што ќе се изврши детоксикација. Јадете супа од зелка, најмалку две порции.

Ако ги следите овие правила, ќе изгубите помеѓу 2,5 и 3,5 килограми, а можеби и повеќе за една недела.

По петтиот ден се враќате на менито од првиот ден, додека не ја достигнете саканата тежина.

Последици од диетата со зелка:

Резултатите се краткорочни. Слабеењето ќе биде проследено со замор и постојан замор.

Менито е монотоно и брзо станува досадно и предизвикува ситост, понекогаш гадење. Ако супата од зелка ви пречи на стомакот, отстранете ги коренот и ребрата и варете ја супата од меките листови.

Некои луѓе може да се чувствуваат слаби поради недостаток на калории и недостаток на енергија, но ако јадете повеќе од таа супа од зелка, ќе го почувствувате тој недостаток помалку.

Извор: Стил.курир.рс


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7