ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 11/5/21 10:02 AM

Желба ми е да умрам во сон, бидејќи тоа е најслатка смрт – Легендарниот тренер Ќиро Блажевиќ повторно се бори со карцином

Легендарниот фудбалски тренер Мирослав Ќиро Блажевиќ (86) повторно се бори со ракот на простата, а за оваа болест отворено проговори за хрватските медиуми.

Пред 17 години, Ќиро беше опериран од рак на простата во Универзитетската клиника во Инсбрук. Една година подоцна, тој беше опериран од меланом во почетната фаза. Сепак, пред три месеци дознал дека ракот на простата метастазирал.

„Немам никакви проблеми, но дознав на редовен преглед. Отидов да си ја проверам крвта и резултатите покажаа дека имам покачен ПСА, специфичен антиген кој може да укаже на рак на простата. Се контролирав уредно сите овие години откако имав операција и тој антиген секогаш беше „нула“, а сега одеднаш се „качи“ на 6. Кога докторот ми рече дека се сомнева дека има рак, се чувствував како да ми кажа дека сум осуден на смрт, но јас стоечки го поднесувам.

Понатамошните анализи покажаа дека ракот е на истото место каде што пред седумнаесет години бев опериран, но и малку се прошири. Немам друг избор освен повторно да им се предадам на лекарите, а верувајте, никој не знае подобро од Ќиро Блажевиќ како хрватските лекари, исто како и фудбалерите, се најталентираните на светот“, изјави тој за Глорија.

Тој беше подложен на радиохирургија

„Стравот ме натера да се борам со болеста… Јас сум малку поинаков од другите луѓе, па на изјавата: „Чиро, имаш рак, осуден си на смрт“, одговарам: „Да, по ѓаволите! Ќе го средам јас и тој рак“, рече тој.

Ќиро овојпат се лекува во приватна поликлиника специјализирана за дијагноза и третман на рак, како и во Клиничкиот болнички центар Загреб.

“Третманите не се болни, но следат некои несакани ефекти кои не се пријатни. Но, како што би рекле Французите, се исплати. За кратко време ќе знаеме дали радиохирургијата била успешна. Примам и некои инјекции па можам да кажам дека сега се чувствувам малку подобро. отколку пред три месеци. И се надевам дека напорниот третман е причината поради која ослабев шест и пол килограми“, истакна тој.

Сè уште следи фудбал

И покрај тоа што се бореше со тешка болест, смислата за хумор на Блажевиќ не го напушти.

„Пријател ми вели: „Ќиро, ако на погребот ти дојдат сите оние што некогаш се фотографирале со тебе, тоа ќе биде колона од Дубрава до Мирогој“ Но, мојата желба е да одлетам дискретно, без многу помпа, и да се збогувам со сите оние кои ми овозможија да имам главно позитивен живот. И тоа да се случи во сон, бидејќи тоа е најубавата смрт. Да не страдам, со оглед на тоа што мојот праг на толеранција на болка е многу низок“, тој откри и апелираше до сите да се вакцинираат против коронавирус.

„Одам на кафе во моето омилено кафуле, следам се што се случува во хрватскиот фудбал затоа што тоа е сè уште мојот живот, се уште возам и одам во Краљевица… Се однесувам како да сум добро и како да не сум болен, како да го нема тоа зло. Два пати се вакцинирав со Фајзер, се надевам дека наскоро ќе добијам и трета доза, бидејќи без разлика на мојата здравствена состојба, немам контраиндикации да не го правам тоа. И апелирам до сите да се вакцинираат. Ние сме многу интелигентна нација и не треба да бидеме под влијание на некои надрилекари со тезата дека вакцината не е корисна. Се додека не се вакцинираме во голем број, нема спас за нас од ова чудовиште“, заклучува Блажевиќ.

Извор: Курир.рс

Фото: Профимедиа


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1