ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 11/5/21 9:39 AM

Поголеми се шансите да се разведете, ако партнерот сте го запознале преку интернет покажало истражувањето на Фондацијата за брак

Според една нова студија, брачните двојки кои се запознале преку апликација имаат шест пати поголеми шанси да се разведат од паровите кои се запознале на факултет или преку семејството и пријателите во првите три години од бракот.

Дури и по седум години, „интернет“ паровите имале 17 отсто ризик од развод во споредба со само 10 отсто со оние што ги запознале во реалниот живот.

Истражувањето спроведено од Фондацијата за брак испитало 2.000 оженети возрасни лица на возраст од 30 и повеќе години со прашање каде го запознале својот прв сопружник.

Сепак, се чини дека „онлајн“ состаноците не се единствениот ризик за паровите, бидејќи истражувањето покажа дека до 10-годишна возраст, оние кои се запознале на работа имаат највисока стапка на разводи – 24 проценти, 20 проценти од оние кои се запознале преку Интернет, 19 отсто кои се запознале во бар или ресторан и 15 отсто оние кои се запознале преку семејството, пријателите или соседите.

„Земајќи ги предвид полот, возраста и професијата, шансите за развод во првите три години од бракот биле шест пати поголеми кај оние кои се запознале преку Интернет во споредба со оние кои се запознале преку семејството, пријателите или соседите. Овие разлики не се повториле во анализите од пет, седум или десет години. Во секој од овие периоди немаше значителни разлики во ризикот од развод во зависност од тоа каде се запознале паровите“, објаснуваат истражувачите.

Зошто постои поголем ризик од развод за пар кој се запознал преку Интернет? – Истражувачите сугерираат дека една од можностите за овие наоди е двојките кои се среќаваат преку Интернет да се венчаат „како релативно странци“.

„Очигледно е потешко да се соберат веродостојни информации за долгорочниот карактер на личноста со која се забавувате или венчате за паровите кои се среќаваат на интернет без заеднички пријатели или семејство или друга заедница“, се вели во извештајот.

Преземено од: https://www.kurir.rs/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1