ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 11/5/21 8:36 AM

„Вие сте дивјаци“, рекла Брижит Бардо и ќе плати глоба од 20.000 евра за јавна навреда

Брижит Бардо, која пред две години жителите на Реунион ги нарече „домородни луѓе со дивјачки гени“, е осудена на казна од 20.000 евра за јавна навреда, пренесоа француските медиуми.
Поранешната актерка, која се посвети на борбата за заштита на животните и е заколнат вегетаријанец, испрати отворено писмо до властите на Реунион во март 2019 година, во кое се наведува дека „добила еден куп писма во кои се осудува варварството на жителите над животните“. .Таа потоа изјавила дека жителите на Реунион биле „домородни луѓе кои ги зачувале гените на дивјаците“ и го споредила островот со „Ѓаволскиот остров со дегенерирано население кое ги зачувало варварските традиции и корени“.

Бардо (87) подоцна се извини, оправдувајќи го својот гнев со, како што смета, „трагичната судбина“ на животните на островот.

Актерката, која беше најпопуларна во 1960-тите, се пензионираше на врвот на својата кариера, а потоа целосно се посвети на борбата за заштита на животните.

Позната по тоа што често не бира зборови во изјавите и реакциите на настаните во општеството, особено кон односот кон животните, таа секогаш привлекува големо медиумско внимание во Франција.

Извор: rtcg.me

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1