ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 11/4/21 11:20 PM

Сакав да го убијам татко ми – Вил Смит откри трауматични семејни тајни

Американскиот магазин „Пипл“ објави извадок од автобиографијата на Вил Смит, која ќе биде објавена на 9 ноември. Во него, Смит открива трауматични семејни тајни, вклучително и инцидент од детството во кој главниот лик е неговиот покоен татко.

На почетокот на книгата, Смит ја опишува комплицираната врска што ја имал со неговиот татко, Вилијам Керол Смит постариот.

„Татко ми беше насилен, но беше и на секој натпревар, претстава и рецитал. Беше алкохоличар, но беше трезен на секоја премиера на мојот филм“, пишува тој.

Го слушаше секој албум. Го посетуваше секое студио. Истиот интензивен перфекционизам што го тероризираше неговото семејство ставаше храна на маса секоја вечер од мојот живот“.

Смит го опиша и трауматичниот чин на насилство на кој бил сведок како дете, а кој, како што вели, засекогаш му го променил животот.

„Кога имав девет години, го гледав татко ми како ја удира мајка ми во главата толку силно што таа падна. Ја видов како плука крв. Тој момент во таа спална соба, веројатно повеќе од кој било друг момент во мојот живот, дефинира кој сум јас. ”

Настанот, вели приказната, го одбележа неговиот живот, но и актерската кариера.

„Сè што постигнав оттогаш – награди и признанија, рефлектори и внимание, улоги и смеа – беше суптилно преку извинување до сопствената мајка за моето пасивно однесување тој ден – тогаш ја разочарав. Затоа што не се спротивставив на мојата татко. Затоа што бев кукавица “, објаснува актерот.

„Личноста што ја гледате како „Вил Смит“, MC кој уништува вонземјани, филмска ѕвезда поголема од животот, е главно конструкција – внимателно изработен и полиран лик – дизајниран да се заштити себеси. Да се ​​скрие од светот, кукавица“, додава тој.

Родителите на Смит се развеле кога тој бил тинејџер во 2000 година. И покрај тоа што одржува блиски односи со својот татко, актерот пишува дека неговиот гнев што произлезе од тој инцидент повторно се појавил неколку децении подоцна, додека се грижел за Вил Постариот, кој боледувал од рак.

„Една ноќ, додека ја туркав неговата количка од спалната кон бањата, во мене се појави темнина. Како дете секогаш си велев дека еден ден ќе се одмаздам ​​на мајка ми. Кога ќе бидам доволно голеа, кога ќе бидам доволно силен, кога веќе не сум кукавица, ќе го убијам“, рече тој.

Смит се сеќава дека во тој момент имал намера да го убие својот татко.

“Застанав на скалите. Можев да го турнам надолу и лесно да излезам. Како што со децении се провлекуваа болка, гнев и незадоволство, одмавнав со главата и го однесов татко ми во тоалет”, објаснува тој.

Откако Вил Сениор почина во 2016 година, Смит размислуваше за нивниот турбулентен однос и за тоа што научил од постапките на неговиот татко.

Извор: Б92.нет

Фото: Профимедиа


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1