ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 11/7/21 10:20 AM

Елксир на здравјето – Чаша топла вода и лажичка куркума

Сите се трудиме да консумираме здрава и здрава храна, но често не сме ни свесни колку силно може да влијае на нашето тело и колку може да придонесе за нашето здравје.

Кога станува збор за куркумата – на оваа тема се зборуваше, пишуваше, прераскажуваше многу, за неверојатните придобивки од овој чудотворен зачин, но еве уште еден многу интересен начин за одржување на тонот на телото. Она што е исто така важно е тоа што е достапно за секого.

Една жена од Велика Британија решила да спроведе експеримент и почнала да додава куркума во топлата вода, која ја пиела секое утро. По само една недела забележала позитивни промени: варењето се подобрило, кожата на лицето била исчистена и будењето наутро било полесно.

Освен што куркумата е еден од најкорисните зачини, кој на јадењата им дава одлична арома и боја, го радува и организмот, бидејќи има антивоспалителни, антиоксидантни и подмладувачки својства.

Главната состојка одговорна за сето ова е куркуминот. Благодарение на неа, водата со куркума е еден од најлековитите напитоци, кога често ја нарекуваат и еликсир на здравјето.

Рецепт за чудотворен пијалок
Состојки: 0,5 лажички куркума и 1 чаша топла зовриена вода (може да се користи топло млеко).

Истурете куркума во чаша вода и промешајте. Напитокот се пие во првиот дел од денот. Пред, или после појадок. Можете да додадете прстофат бибер, за смесата добро да се впие. Пијте го овој напиток 2 недели, а потоа направете пауза (2 недели). Дури и ако додадете малку лимон и мед на овој напиток, тој ќе биде полн погодок за превенција и третман!

Позитивно влијание врз телото:

– Здравје на срцето. Куркуминот го спречува создавањето на згрутчување на крвта.

– Подобрување на варењето. Го нормализира варењето и го забрзува метаболизмот.

– Заштита на црниот дроб. Ги обновува оштетените клетки.

– Ги ублажува симптомите на артритис. Го намалува отокот и ја ублажува болката подобро од аналгетиците.

– Превенција од рак. Познато е дека ракот најдобро се развива во кисели средини, а куркумата го алкализира телото и на тој начин го штити вашето здравје.

– Студија на Универзитетот во Обурн од 2009 година покажа дека куркумата може да го подобри општото здравје на луѓето со дијабетес.

Важно: Иако куркумата е позната како природен антибиотик, постојат контраиндикации при користење на напитокот, па затоа пред да започнете со конзумирање на напитокот – консултирајте се со вашиот лекар.

Доколку земате било каков лек, консултирајте се и со вашиот лекар. Особено ако страдате од хемофилија и хипертензија, бидејќи куркумата ја разредува крвта и го намалува крвниот притисок, иако за повеќето тоа ќе биде само голем плус. Но, освен што го намалува крвниот притисок, куркумата може да предизвика и пад на нивото на шеќер во крвта.

Луѓето кои страдаат од дијабетес, исто така, треба да се консултираат со својот лекар. Но, што е навистина опасно – консумирајте куркума доколку имате болест на жолчното кесе и таложење на камења во него, бидејќи куркумата предизвикува контракција на мускулите на жолчното кесе.

Куркумата е исто така контраиндицирана: – во големи дози во бременост и кај болести на гастритис и чир на желудникот – деца под 5 години.

Преземено од: https://stil.kurir.rs/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1