ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 11/4/21 9:38 AM

Одржувајте хигиена на четката за заби со чистење на секои две недели

Во нашата уста има милиони бактерии, вклучувајќи ги и оние што живеат на нашите заби, па не е ни чудо што овие микроби може да се најдат и на четката за заби.

Но, бактериите од бањата можат да завршат и на четкичките за заби. Иако не се верува дека микробите на четката за заби можат директно да предизвикаат здравствени проблеми, редовното чистење на четката за заби, правилното складирање и знаењето кога да се замени се важни за одржување на добра орална хигиена.

Иако можеби мислите дека за одржување на чистотата е доволно миење на четката за заби под вода, експертите за орална хигиена велат поинаку.

За среќа, чистењето на четката за заби не е голем напор. Чистете ја на секои две недели со едноставен метод за да се ослободите од бактериите кои се на него, пренесува MindBodyGreen.

– Во устата има многу видови бактерии, добри и лоши. Четката за заби е различна средина и може да го поттикне растот на „лошите“ бактерии доколку не се грижите правилно, објаснува Марк Б.

Како да исчистите четка за заби?

Прирачник:
Без разлика каква четка имате, чистењето мора да се направи темелно. Експертите препорачуваат отстранување на пастата за заби од рачката на четката со раствор од сапун и топла вода. Потоа натопете ја главата на четката во чаша хидроген пероксид најмалку 15 минути. Ова помага да се отстрани остатокот од пастата за заби, како и бактериите. Но, ако немате водород пероксид, можете да користите и антибактериско средство за плакнење уста.

После тоа, добро исплакнете ја четката со топла вода и тријте ја главата со прстите за да се ослободите од водород пероксид. По чистењето, оставете ја четката целосно да се исуши пред повторно да ја користите.

Во машина за миење садови:
Експертите велат дека најдобриот начин да ја исчистите четката за заби е да ја ставите во машина за миење садови како што би ја ставиле со приборот за јадење. Овој пристап функционира со рачни пластични четки, но дрвените, бамбусовите и електричните четки за заби би биле посоодветни за рачно миење.

Преземено од: https://www.srbijadanas.com/

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1