Кризна состојба ќе се прогласи во вторник, засега рестрикции на струја не се најавуваат
ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 11/4/21 8:02 AM

Кризна состојба ќе се прогласи во вторник, засега рестрикции на струја не се најавуваат

Рестрикции на струја нема да има, а до крајот на годината нема да се зголеми ниту цената на електичната енергија за домаќинствата, но сепак ќе биде прогласена кризна состојба во енергетскиот сектор за да се вбризгаат буџетски средства директно во енергетските компании.

Кризна состојба, како што вчера најави министерот за економија Крешник Бектеши, ќе биде прогласена на првата владина седница која најверојатно ќе се одржи во вторник, а колку средства од буџетот ќе бидат трансферирани кај енергетските компании ќе се знае денеска или утре, откако ќе бидат направени конечните анализи.

Според Бектеши, Владата има средства за да интервенира и во зависност од тоа колкави се потребите на енергетските компании, толку средства ќе бидат пренасочени директно од буџетот.

А, Регулаторната комисија за енергетика размислува при носењето на следната одлука за цената на струјата да се тргнат целосно или да се редуцираат маржата и профитот на енергетските компании, кои влијаат при формирањето на цената на електричната енергија.

Претседателот на РКЕ Марко Бислимоски вели дека во кризна година сите треба да бидат солидарни и уверува дека Комисијата како регулаторно тело ќе ги искористи сите механизми кои ги има на располагање.

– Во кризна година мора сите да се однесуваме солидарно. Како РКЕ имаме алатки и ќе ги искористиме сите механизми кои ги имаме на располагање при носење на следната одлука на цената на електричната енергија. Профитите и маржата што им се загарантирани за енергетските компании, ќе ги тргнеме целосно или ќе ги редицираме. Цело време повторувам – мора да разберат сите дека во кризна состојба сите мора да си помогнеме, нагласи Бислимоски на гостувањето на телевизија Алсат.

Прогласување на кризна состојба во енергетскиот сектор бара и бизнис заедницата. Претседателот на Стопанската комора на Северна Македонија, Бранко Азески вели дека тоа е неминовно.

Во меѓувреме Владата на 30 октомври ја донесе уредба за прогласување на кризна состојба при недостиг на електрична енергија којашто веќе е објавена во Службен весник, а од Министерството за економија вчера информираа дека таа е донесена со цел нејзино усогласување со одредбите на Законот за енергетика.

– Претходната Уредба беше донесена во 2012 година и во неа не беа усогласени новите одредби за пазарите на електрична енергија. Континуирано ја следиме состојбата во електроенергетскиот сектор, во моментов има доволно количество на електрична енергија, до крајот на годината нема да има зголемување на цената на струјата за домаќинствата, потенцираа од Министерството за економија.

Во опфатот на оваа Уредба, како што информираа од ресорното Министерство, се определени и правата и обврските на учесниците на пазарот во услови на кризна состојба и се вклучени сите учесници на пазарот, а не како претходно само државните енергетски компании.

Власта уверува дека ситуацијата во енергетскиот сектор се следи и дека се преземаат сите потребни чекори за да има доволни количини на електрична енергија. За активирање на третиот блок во РЕК Битола вчера заврши тендерот за набавка на јаглен на кој се јавија девет компании. Понудите, како што информираа од АД ЕСМ, ги исполнуваат потребните количества кои се бараат. Следува период на техничка евалуација, односно дали понудениот јаглен ги задоволува минимум техничките карактеристики по што ќе се прави економско-финансиска евалуација на понудите. Пријавени се домашни компании кои нудат јаглен од два домашни рудника, како и форми од Косово, Албанија, Босна и Херцеговина и од Турција.

Во понеделник, според најавите од АД ЕСМ, се очекува да се официјализира изборот на понудувачот и за 300 илјади тони јаглен за ТЕЦ Осломеј од првиот повик за набавка и да се потпише договор.

МИА


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7