ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 11/6/21 12:30 PM

„Немам љубовници па да одам по кафани“ – Пејачката Лепа Луќиќ 40 години не влегла таму од каде што почнала

Лепа Лукиќ, кралицата на народната музика е пејачка легенда, но не врз основа на скромноста со која плени. Лепа ја раскажала својата приказна во утринската програма на телевизија Курир и открива кои се нејзините рутини во текот на денот.
“Не ми е важно дали е утро или попладне. Дома ми е досадно, четири ѕида ме прават нервозна. Сакам да зујам, не сакам мртва тишина”, вели легендата.
Се зборувало и за кафеани, а големо изненадување е што Лепа Лукиќ, според сопственото признание, 40 години не е меѓу карираните чаршафи.
„Порано одеше повеќе, луѓето се среќаваа, беше поинаку. Сега повеќе зјапаат во телефонот, не е важно каде седат и што прават. Стана опсесија. А јас не пијам, не сум кафеански тип, немам љубовници па да одам со нив. Никогаш не сум излегувала и не сум сакала пабови иако кога почнав пеев по кафани“, вели кралицата на народната музика.
Сака да седи во градината, да ја средува косата еднаш месечно и да се грижи за ноктите.
“Не можев да се бранам од додворувачи, прифатив некаде додворување. Ми се допаѓаа само обични луѓе, кои не беа буџетирани, не сакав познати личности. Три врски и бракови беа со обични луѓе. Не бев во врска со музичар, пејачи, тоа никогаш не ми било атрактивно. Ниту дома не се однесував како Лепа Лукиќ, за мојот партнер да нема комплекс на пониска вредност“, отвори Лепа.
Вели дека се што прави се прави од емоции, како и кога избира песни.
„Да пејам песни за градник и гаќички, што тука може да ги погоди и да ги затрепери луѓето. Сигурна сум дека сум влезена во вените на народот, да не беше тоа, немаше да издржам 52 години. Повеќе сакам да траам отколку да земам милијарди“, вели Лепа. .
Таа додаде дека ќе зборува за својот живот и кариера за потребите на сценариото за филмот за Лепа Лукиќ.
“Ќе се снима филм од детството. Во него ќе играат три актерки, на возраст од 10, 17 години и подоцна. Не сум строга во изборот на кандидати. Во младоста бев убава жена, а јас и сега сум задоволна. Не. Мислам на стареење, не би сакала ни да се вратам во младоста“, заклучи Лепа.
Извор и фото: kurir.rs


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1