ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 11/3/21 11:30 AM

Барди се враќа во дресот на Македонија, Етеми е ново име на списокот на Боби Милевски

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација Благоја Милевски денеска го објави списокот со 24 фудбалери на кои ќе смета за претстојните дуели против Ерменија и Исланд во рамки на квалификациите за пласман на Светското првенство 2022 во Катар.

Ново име на списокот на Милевски е фудбалерот на турскиот прволигаш Истанбулспор, Ваљон Етеми, кој на 27-годишпна возраст ќе има шанса да дебитира во националниот дрес, а по надминување на проблемите со повредата во тимот се враќа Енис Барди.

Македонските фудбалери влегуваат во завршниот ноемвриски циклус од мундијалските квалификации и дуелите против Ерменија, во Ереван на 11 ноември, и Исланд во Скопје на 14-ти овој месец, како третопласирани во групата Ј со 12 бодови, еден помалку од Романија на второто место, кое носи пласман во баражот.

Повикани репрезентативци за натпреварите против Ерменија и Исланд:

Голмани: Столе Димитриевски, Дамјан Шишковски, Ристе Јанков

Одбрана: Стефан Ристовски, Дарко Велковски, Висар Муслиу, Кире Ристевски, Езѓан Алиоски, Тодор Тодоровски, Стефан Ашковски, Ѓоко Зајков, Никола Серафимов

Среден ред: Елиф Елмас, Енис Барди, Стефан Спировски, Тихомир Костадинов, Ердал Ракип, Јани Атанасов

Напад: Адис Јаховиќ, Милан Ристовски, Бојан Миовски, Александар Трајковски, Дарко Чурлинов, Ваљон Етеми.

 

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1