ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 11/3/21 10:56 AM

Полицајците бараат покачување на платите

Ос Синдикатот на полицијата во Македонија (СПМ) реагираат што со новиот Предлог буџет за идната година не е предвидено зголемување на платите и за вработенте во МВР.
Од овој Синдикат упатуваат реакција до Собранието и до Владата и бараат зголемување на платите, бидејќи ценат дека се тие ниски. Бараат и да им се ветат одреди зголемувања и за наведената категорија работници, односно на дел од администрацијата.
„Она што не загрижува како Синдикат е тоа што веруваме дека вработените во МВР заслужуваат многу повеќе од предвидените „ништо“ денари кои ги предлага Владата со ребалансот на Буџетот. Барем да предвидевте исто онолку колку и за здравствените работници, како награда за секојдневниот ризик на вработените во Министерството за внатрешни работи,“ се наведува меѓу другото, во соопштението на СПМ.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1