ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 11/3/21 9:17 AM

„Почивај во мир сакана моја, ти благодарам за сета љубов“ – Пејачката Мери Цетиниќ се присети на својата прерано почината ќерка Ива (44)

Овие денови е Задушница и сите се сеќаваме на нашите најблиски кои повеќе не се со нас,  особено емотивна е за музичка дива Мери Цетиниќ (68), чија ќерка Ивана Буриќ (45) почина пред пет месеци. Таа се присети на својата сакана ќерка на Фејсбук и трогна многумина со тажната објава.

– Секогаш со книга во рака, рече дека е твоја пријателка… сега твоите зборови и стихови се кај нас… Секој први во месецот е болен спомен на твоето прерано заминување, и денес на Денот на сите светци. .. почивај во мир сакана моја, во прегратката на Отецот Небесен, ти благодарам за сета љубов што ми ја подари, што си моја Ива и секогаш ќе бидеш…- напиша пејачката со две фотографии. На едната е нејзината Ивана со книга во раката, додека на другата е заспаниот ангел покрај свеќа.


Ивана Буриќ почина на почетокот на јуни во болница во Сплит по долго и тешко боледување, а емотивната пејачка потоа ја сподели тажната вест со своите следбеници на Фејсбук.

„Со огромна болка соопштувам дека мојата сакана ќерка Ивана Буриќ почина вчера во Сплитската клиничка болница на 44-годишна возраст. Ти беше мојот скапоцен камен, твојата прекрасна поетска душа, полна со љубов и нежност, голем музички талент, хумор … ни направија живот среќен, полн со љубов … Се закануваше опаката болест, но ја пребродувавме заедно … Овој пат беше посилно, не успеавме, моето сонце и мил Бог те зеде во прегратка, кон небесните височини, ѕвездите… и ја остави на твојата неутешна мајка најдлабоката тага… Твоето стотици пати повторувано: „Мамо, те сакам“ засекогаш ќе одекнува во моето срце! Почивај во мир Божји, моја најмила Ива…“, напиша тогаш нашата музичка дива на Фејсбук.

Мери ја одгледа Ивана како самохрана мајка и беше среќна што Ивана ја избра музиката како нејзин повик и што имаа можност да соработуваат и често истакнуваше колку се поврзани и колку добро се согласуваат. Во 2014 година го издаваат албумот „Дозволи ми“.

– Не беше лесно да се балансира мојата пејачка кариера со мајчинството бидејќи отсекогаш сум била многу активна. Мојот позив бара безброј патувања, многу работа и вежбање. Но, Ивана рано го прифати таквиот начин на живот, на некој начин и созревала и ја впила таа уметност – изјавила Мери во едно интервју.

Извор: vecernji.hr

Фото: Фејсбук

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1