ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 11/3/21 8:37 AM

(Видео) На светот се заканува катастрофа од големи поплави – Екстремно топење на мразот на Гренланд

Околу 3,5 трилиони тони мраз стопен на Гренланд во изминатата деценија го подигна нивото на морето за еден сантиметар и го зголеми ризикот од поплави ширум светот, предупредува новата студија објавена во понеделникот. Ледената покривка на најголемиот остров во светот содржи доволно замрзната вода за да го подигне нивото на океаните за шест метри на планетата, а фреквенцијата на екстремно топење на таа област расте во последните 40 години.

Иако Гренланд е едно од местата во светот кои климатолозите најмногу ги проучуваат, студијата објавена во понеделникот е прва што користи сателитски податоци за откривање на истенчувањето на ледената покривка. Според списанието Nature Communications, во изминатите четири децении губитокот поради топењето е зголемена за 21 отсто. Одмрзнувањето е доволно за да се подигне нивото на океаните и да се предизвикаат поплави во крајбрежните делови на светот

Според Европската вселенска агенција, ледената покривка изгубила 3,5 трилиони тони мраз од 2011 година, со што се произведува доволно вода за да се подигне нивото на светските океани и да се одржат крајбрежните заедници во висока готовност поради опасноста од поплави. Една третина од изгубениот мраз во последната деценија се случи во изминатите две топли лета – 2012 и 2019 година.

Сликите покажуваат значителни годишни варијации во топењето на мразот и во комбинација со температурните податоци покажаа дека топлотните шокови се зголемена причина за губење на мразот – повеќе од зголемување на глобалните температури.

„Како што видовме во другите делови на светот, Гренланд е исклучително чувствителен на зголемување на екстремните временски настани“, рече Томас Слејтер, водач на студијата во Центарот за поларни набљудувања и моделирање на Универзитетот во Лидс.

„И како што се зголемува затоплувањето, треба да се очекува дека топењето на Гренланд ќе се случува почесто“, вели Слејтер.

Предвидувањето колку топењето на Гренланд ќе придонесе за зголемување на нивото на морето е тешко за научниците, кои исто така мора да го земат предвид зголеменото топење на другите глечери.


Како што океаните се загреваат и водата се шири, така се зголемува и нивото на морето.
Авторите на студијата, објавена во понеделникот, рекоа дека сателитските податоци им овозможиле брзо и прецизно да проценат колку мраз е изгубен на Гренланд во таа година и тоа да го претворат во пораст на нивото на морето.

„Процените на моделите сугерираат дека ледената покривка на Гренланд ќе придонесе за пораст од 3 до 23 сантиметри на глобалното ниво на морињата до 2100 година“, рече коавторот на студијата Амбер Лисон од Универзитетот во Ланкастер во Велика Британија.

„Ова ќе ни овозможи подобро да го разбереме сложениот процес на топење на мразот… и ќе ни овозможи подобро да го процениме идниот пораст на нивото на морето“, рече таа.

Извор: espreso.co.rs

Фото: www.msn.com/MARIO TAMA


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1