ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 11/1/21 3:28 PM

МЗ: Нови 153 случаи со ковид-19, починаа 11 лица

Според податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа при направени се 1.549 тестирања, а регистрирани се 153 нови случаи со ковид-19: Скопје – 108, Куманово – 12, Прилеп – 9, Кавадарци – 6, Битола – 5, Крива Паланка – 4, Виница – 2, Струмица, Кичево, Неготино, Свети Николе, Берово, Делчево и Пробиштип – по 1, објави Мнистерството за здравство. .
Евидентирани се 11 починати лица, по две од Прилеп (54г и 63г), Кавадарци (49г и 70г), и Демир Хисар (74г и 77г), по едно починато лице од Скопје (69г), Кичево (58г), Битола (61г), Гевгелија (69г) и Велес (79г), сите се починати во болнички услови.
Регистрирани сe 309 оздравени пациенти од: Скопје – 120, Куманово и Велес – по 26, Кочани – 20, Штип – 18, Кавадарци – 16, Прилеп – 13, Битола – 11, Тетово – 9, Македонска Каменица – 7, Крива Паланка и Свети Николе – по 6, Гостивар – 4,Струмица, Кичево и Берово – по 3,Виница, Неготино,Делчево, Пробиштип, Гевгелија, Валандово и Кратово – по 2, Ресен, Крушево, Демир Хисар и Пехчево – по 1.
Дополнително, согласно регистарот на умрени лица со дијагноза Ковид-19 од „Мој Термин“, се пријавени две починати лица со датум на смрт од 22.10.2021 до 30.10.2021. Регистрирани се по едно починато лице од Скопје и Крива Паланка на возраст од 61 до 80 години, од кои еден е починат во болнички услови, а еден во домашни услови.
Досега во земјата се направени вкупно 1.386.978 тестирања на ковид-19. Вкупниот број на дијагностицирани од почетокот на епидемијата изнесува 202.705, на оздравени пациенти е 188.849, на починати лица е 7.145, а бројот на активни случаи изнесува 6.711.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1