ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 10/31/21 6:14 PM

Напад во воз во Токио, маж повредил со нож 17 лица

Во нападот во воз во Токио, кој беше извршен денеска од маж, вооружен со нож, повредени се 17 лица, од кои три потешко. Мажот прво со нож ранил неколку патници, а потоа предизвикал пожар, поради што патниците скокале од прозорците, соопшти полицијата. Напаѓачот е идентификуван како 20-годишен маж и е уапсен на самото место. Тој е осомничен за обид за убиство, а мотивот се уште не е познат.

Очевидци рекле дека напаѓачот носел светла облека, зелена кошула, сино одело и виолетово палто и дека изгледал како лик од стрипови или некој што оди на прослава на Ноќта на вештерките.

Откако ги избодел патниците со нож, осомничениот истурил течност слична на масло и предизвикал пожар во кој изгореле дел од седиштата.

Нападот се случил околу 20 часот по локално време, во моментот на затворање на гласачките места на парламентарните избори во Јапонија.

Денешниот инцидент е втор напад со нож во воз во Токио во последните два месеца.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1