ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 10/29/21 8:55 PM

Најбогатиот тенисер на сите времиња – Кој е кумот на Брена и Боба Живојиновиќ?

На Брена и Боба во декември им се ближат 30 годишнина од брак, а сите се уште ја паметат венчавката на која кумот беше една од најпознатите личности во светот на тенисот.

До Брена пред матичарот стоеше поранешниот тенисер и иден милијардер, Романецот Јон Цирјак.

Цирјак и официјално е најбогатиот тенисер на сите времиња, Ѓоковиќ, Федерер, Надал и останатите асови не се ни до колена.

Цирјак почна да стекнува ненормално богатство дури по тениската кариера. Со рекетот во рака стигна до осмото место на АТП листата, додека во двојки со сонародникот Илије Настасе го освои Ролан Гарос.

Тој остана во тенискиот бизнис, се пресели во Западна Германија додека границата на Берлинскиот ѕид сè уште постоеше. Тој стана агент на русокосиот супер талент Борис Бекер, кога го знаеме како поранешен тренер на Новак Ѓоковиќ. Потоа почна да зема бројни лиценци и да организира турнири во Европа. Меѓу нив е и АТП турнирот во Мадрид кој се одржува и денеска.

Падот на комунизмот и отворањето на пазарите во земјите од Источна Европа му овозможија на Цирјак да го донесе својот капитал и знаење стекнато на Запад во својата татковина. Ја основал првата приватна банка во Романија, наречена „Цирјак банка“. Испадна дека тоа е најдобриот потег во животот. Богатството растеше, а Јон умно го прошири својот бизнис. Компанијата „Цирјак Холдинг“ денеска има и салони за автомобили, осигурување, малопродажба и приватни авиони под своја закрила.

Многу убавици не можеа да одолеат на „мачо“ имиџот. Првиот брак со ракометарката Ерика Брет траеше само две години. Со моделот Микет фон Изенберг го има синот Џон Џуниор, кој сега го води Цирјак Холдинг. Тој ги доби ќерките Карим Михаи и Џоана Наталија со египетската новинарка Софи Ајад.

Извор: Телеграф.рс

Фото: Профимедиа


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1