ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 10/27/21 10:08 PM

Како пивото го уништува имунитетот, посебно кај мажите

Пивото го уништува имунитетот и го зголемува ризикот од дијабетес, па дури и од рак, велат експертите.

Ако често пиете пиво, веројатно ви се допаѓа вкусот и „симптомите“ после тоа не се проблематични. Но, дали знаевте дека пивото има штетно влијание врз цревата што можеби нема да го забележите веднаш, но долгорочно ќе создаде голем проблем? Влијае дури и на имунитетот!

Пивото главно се состои од јаглени хидрати, додека содржи занемарливо малку протеини, масти и влакна.

Алкохолот може да доведе до воспалителни процеси во дигестивниот систем со негативно влијание врз микробиомот, добрите и лошите бактерии кои живеат во нашето тело и чиј број и различност секогаш треба да бидат во рамнотежа за да бидат здрави.

Меѓутоа, кога пиете алкохолен пијалок како што е пивото, тоа го поттикнува растот на бактериите и оваа рамнотежа се нарушува, поради што во цревата започнуваат воспалителни процеси.

И тоа не е се! Внатрешниот ѕид на цревата, кој е бариера за ослободување на хранливи материи во крвотокот и задржување на токсините, слабее поради алкохолот и станува пропустлив. Сите лоши работи што на тој начин ги внесуваме во себе побрзо се шират низ организмот.

Студијата објавена во списанието „Медицина за дијабетесот“ покажа дека мажите, кои секако се изложени на поголем ризик од дијабетес од жените, се изложени на дополнителен ризик доколку пијат пиво.

Истражувањето објавено во „Извештај за канценоген“ покажало дека луѓето кои пијат пиво имаат зголемен ризик од рак на црниот дроб и дојката.

Студијата објавена во 2018 година во публикацијата „Алкохолизам: клиничко и експериментално истражување“ покажа дека луѓето кои пијат два алкохолни пијалоци четири или повеќе пати неделно се изложени на 20 отсто поголем ризик од прерана смрт.

Извор: Пинк.рс


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1