ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 10/27/21 9:01 PM

Повеќе од 12 милиони деца во Нигерија не одат во училиште поради страв дека ќе бидат киднапирани од милитанти

Во Нигерија повеќе од 12 милиони деца не одат во училиште поради страв дека ќе бидат киднапирани од милитанти, изјави претседателот Мухамаду Бухари.

– Во моментов, повеќе од 12 милиони деца се ментално трауматизирани и се плашат да одат во училиште, особено девојчињата. Постојаните напади врз образовниот систем, како што се киднапирањата на ученици, зголемениот број милитанти и општата несигурност во училиштата, ја влошија ситуацијата и доведоа до зголемување на бројот на деца кои не одат во училиште, истакна претседателот на конференцијата за безбедност во образованието во главниот град Абуџа.

Тој истакна дека психата на учениците кои биле киднапирани или чии соученици или наставници биле киднапирани е трауматизирана, како резултат на што тие се помалку способни да се концентрираат на учењето и поретко посетуваат настава.

Во последните неколку години во Нигерија не престануваат масовните киднапирања на ученици за откуп. Од декември досега во земјата се киднапирани повеќе од 1.000 ученици.

МИА


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1