ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 10/21/21 12:28 PM

МЗ најави набавка на „Молнупиравир“ – единствениот лек против ковид-19

Министерството за здравство соопшти дека ќе набави „Молнупиравир“, кој е единствен лек против ковид-19. Посочуваат дека стапиле во контакт со производителот на лекот, компанијата МСД, и дека за кратко време ќе започнат преговорите за негова набавка.

„Молонупиравир“ е во форма на таблета и може да го примаат сите пациенти кои се позитивни на ковид-19. Тој се дава во првите пет дена од дијагностицирање на вирусот. Досегашните клинички испитувања покажуваат дека со овој лек хоспитализацијата е намалена за 50 отсто, информираат од Министерството.
„Лекот и вакцината против ковид-19 не може да се споредуваат. Вакцините спречуваат тешка форма на болеста, компликации при хоспитализација или смртен исход. Вирусот  брзо мутира и најголема ефикасност даваат вакцините, а целта е постигање на колективен имунитет, како би се заштитиле од новите соеви на SarsCoV2“, соопштуваат од дова министерство.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1