ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 10/20/21 9:41 PM

Зошто не е добро да одите во кревет гладни, ако се обидувате да ослабете

Подготвени сте да истраете во исхраната, а тоа значи дека не јадете ништо после 18 часот. Меѓутоа, ако не сте јаделе доволно во текот на денот, а сте потрошиле доволно енергија, може да се случи додека легнете да бидете повторно гладни и сериозно гладни. Одењето во кревет со толку празен стомак не е добра идеја и нема позитивно да влијае на слабеењето.

Недостаток на сон неопходен за губење на тежината

Гладот ​​е состојба која го одржува мозокот во состојба на подготвеност и го спречува да влезе во состојба на длабок сон, тврди диететичарот Весли Делбриџ. На крајот на краиштата, гладот ​​исто така ќе го намали времетраењето на спиењето бидејќи ќе ви биде потешко да заспиете кога сте гладни.

Зголемување на телесната тежина

Падот на нивото на шеќер во крвта може да предизвика глад, што може да ве натера да посегнете по првото нешто што ви доаѓа при рака, а таквата храна ќе доведе до зголемување на телесната тежина. Спиењето на празен стомак, исто така, ќе го наруши нивото на шеќер во крвта, што на крајот ќе има лош ефект врз вашиот метаболизам. Затоа, се препорачува да грицкате коцка темно чоколадо или грст ореви што ќе ве држат сити до утрото.

Губење на мускулна маса

Во отсуство на хранливи материи чии протеини телото ќе ги преработи во мускули, енергијата на гладното тело ќе почне да ги црпи од мускулите, тврди Европското здружение за кардиологија. Исто така, долготрајните фази на глад за време на спиењето имаат лош ефект врз најважниот човечки мускул, срцето.

Недостаток на енергија

Создавањето енергија е процес што се одвива во текот на денот во нашето тело. Во отсуство на протеини, овој процес се забавува, што може да резултира со недостаток на енергија. Универзитетот на Флорида го анализираше нивото на енергија на оние кои консумирале 30 грама протеини пред спиење и оние кои не го користеле. Наодите покажаа дека оние кои консумирале протеини имале високо ниво на енергија додека оние што спиеле не биле гладни.

Пргавост

Универзитетот во Кембриџ потврди дека гладот ​​предизвикува зголемување на нивото на хормоните кои реагираат на однесувањето. Тоа влијае на деловите на мозокот кои нормално го контролираат гневот. На тој начин, гладот ​​може да го предизвика ова негативно чувство.

Протеини и влакна

Легнувањето иако сте гладни не мора секогаш да е лоша работа, велат експертите. Она што е важно е дека откако ќе се разбудите, изедете одреден оброк кој по можност ќе биде составен од голем дел од протеини и влакна.

Губење на тежина

Доцните ноќни оброци може да доведат до зголемување на телесната тежина. Вечерата во доцните часови ќе ве доведе до надуеност која потоа ќе ги зголеми инсулинот и гликозата во крвта. Затоа, неактивното тело ќе ги процесира тие дополнителни калории во маснотии. Експертите сугерираат помеѓу појадокот и вечерата да има пост од 12 часа.

Извор: Србијаданас.ком

Фото: Профимедиа


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1