ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 10/18/21 12:39 PM

Пеела на погреби за да заработи пари за живот – Тешки почетоци на пејачката Индира Левак, екс „Колонија“

Познатата пејачка Индира Левак се стекна со слава во Хрватска, а потоа и во регионот како член на групата „Колонија“, која беше една од омилените танцови групи во 1990 -тите. Деталите за почетоците на Индира се малку познати во јавноста, па малкумина знаат што правела во младоста и како го заработила првиот хонорар.
Додека посетувала нижо музичко училиште, пејачката била и член на Жупанскиот оркестар, па  покрај прославите на кои настапувале, често биле канети да бидат гости на погреби и да ги испратат починатите со музика.

Благодарение на тоа, Индира ги заработила своите први пари, а подоцна започнала да работи во општинската администрација.

Две години собирала пари за да инвестира во музика, а потоа случајно ги запознала Борис Ѓурчевиќ и Томислав Јелиќ Камени, кои биле радио водители и продуценти. Тие предложиле таа да сними сингл, а потоа бил објавен албумот „Колонија проект“ од 1996 година. На тој албум беше песната „Се околу мене е грев“, кој ја издигна Индира и нејзините колеги до самиот врв на хрватската музичка сцена.

Тројцата потоа на групата и го дадоа името Колонија, кое беше актуелно до 2017 година, кога се распадна, а пејачката ја продолжи својата соло кариера.

Извор: mondo.rs


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1