ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 10/18/21 9:42 AM

Истражување на ЦЕПЕР: Словенците најмногу користат платежни картички

Потрошувачите во пет земји од Централна Европа, вклучително и Словенија, од почетокот на пандемијата на Ковид-19 најмногу користат безготовинско плаќање, покажува истражувањето спроведено од Центарот за истражување на пазарот во Централна Европа, ЦЕПЕР. Електронското плаќање е најпопуларно во Словенија, каде мнозинството испитаници рекле дека бараат од трговците да понудат барем еден облик на безготовинско плаќање.
Во Словенија, Словачка, Чешка, Унгарија и Полска, 50 проценти од испитаниците потврдиле дека избегнуваат да плаќаат во готово, секогаш кога е тоа можно. Словенија е во водство, 20 отсто од потрошувачите во оваа земја изјавиле дека засекогаш би се откажале од готовинско плаќање. Шеесет проценти од испитаниците рекле дека би се обиделе да избегнат плаќање во готово, а шест проценти посочиле дека ќе останат на стариот начин на плаќање, покажува ЦЕПЕР.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1