ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 10/18/21 7:00 AM

Костени на есенската трпеза – Совети за подготовка и брзо лупење

Најдобри се поголемите плодови кои имаат сјајна кора, суви и тешки. Ако видите дупки во кората, не купувајте такви костени. Можете да подготвите костени на неколку начини, во зависност од тоа како сакате да ги јадете – печени или варени.

Печете ги на скара

Вака приготвените костени се највкусни. Исечете ги како да ги подготвувате во шпорет, потоа ставете ги на алуминиумска фолија на која прво сте направиле дупки. Ставете го на решетката за печење и печете додека не се растворат и добијат убава боја.

Подготовка во тава

Би било добро да работите во тава со дупчиња, но доколку ја немате, ќе послужи и класична. Прво, исечете ја кората во крст, и откако ќе ги ставите во тавата, покријте ги и повремено протресувајте. Кората ќе се раствори, а костените ќе добијат боја.

Одлични се во шпорет

Кај подготовка во шпорет, исечете ги костените, а потоа покријте ги со вода. Нека се загрева шпоретот до највисоко, и би било совршено да има послужавник со дупки. Тие се подготвени, во зависност од големината, за приближно 10 до 20 минути.

Класично готвење

Ставете го овошјето во ладна, малку солена вода. Помалите костени се готват околу половина час, а поголемите – костени – до еден час.

Или во микробранова печка

Мора да ги исечете костените, да ги ставите во сад со вода, да ги покриете со хартиена крпа и да ги ставите во микробранова печка околу две минути, во зависност од тоа колку се големи. Ако по две минути не се подготвени, продолжете со готвењето уште една минута и проверете.

Трик за лесно лупење

Ако сакате костените полесно и побрзо да се лупат по печењето, ставете ги во влажна крпа додека е се уште жешки и оставете ги да отстојат неколку минути. Ако ви се потребни сурови костени за да подготвите некое јадење и сакате да се ослободите од кората, тогаш најдобриот начин да го направите тоа е – микробранова печка. Плодовите се сечат како во шпорет, се мијат со вода за да добијат дополнителна влага и се ставаат во микробранова печка една минута.

Извор и фото: espreso.co.rs


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1