ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 10/18/21 8:00 AM

Кои симптоми ги остава короната месеци по прележување – Симптоми на долгиот ковид

Корона вирусот мутираше, се појавија некои нови симптоми, а лекарите предупредуваат дека постои долг ковид, односно дека луѓето ги чувствуваат симптомите со месеци по прележана корона.
Научниците од Медицинскиот факултет во Пенсилванија утврдија дека повеќе од половина од вкупно 236 милиони луѓе на кои им бил дијагностициран ковид-19 од декември 2019 година, имале симптоми на пост-ковид дури и шест месеци откако биле излечени од вирусот. Откриле и кои симптоми на долг ковид се најчести.
Замор
Повеќе од половина од луѓето кои прележале пријавиле хроничен замор како симптом. Тоа не е само чувство на поспаност, туку замор што ви го отежнува извршувањето на најосновните секојдневни обврски. Некои пациенти го споредуваат со замор што се јавува по напорниот тренинг. Исто така, тие велат дека по кратка прошетка или, да речеме, миење садови, имаат страшно чувство на замор во следните 24 до 48 часа.
Болка
Водечкиот американски епидемиолог д-р Ентони Фаучи веќе извесно време предупредува за „мијалгија“, односно болка што се јавува како симптом на долг ковид. Болката може да се појави насекаде – во грбот, стомакот, градите, главата, а пациентите исто така пријавуваат страшна мигрена.
Губење на тежина
Повеќе од половина од луѓето кои биле излекувани од корона пријавиле губење на тежината. Не е невообичаено човек да изгуби тежина по вирусна инфекција, поради губење на апетит, но кај ковид е малку загрижувачки, бидејќи трае со месеци по инфекцијата.
Треска
Треска е знак дека телото се бори со инфекција, што е генерално добра работа. Сепак, д -р Ентони Фаучи предупреди дека нерегулирањето на температурата, односно треската, често се појавува како симптом на долг ковид.
Проблеми со концентрација
Проблеми со концентрација и меморија се јавуваат кај секој четврти човек кој страдал од ковид. За некои, овој симптом е толку изразен што им е тешко да пишуваат и да разговараат, на пример.
Други симптоми
По спроведената студија, Медицинскиот факултет во Пенсилванија, исто така, предупреди за следните симптоми на долг ковид:
Општа состојба: Повеќе од половина од пациентите пријавиле губење на тежината, замор, треска или болка.
Подвижност: Еден од пациентите кои биле подложени на круна пријавил намалена подвижност.
Проблеми со менталното здравје: Приближно секој трет пациент има проблем со вознемиреност по корона.
Последици врз белите дробови: Шест од десет луѓе кои имале ковид има последици врз белите дробови, а околу една четвртина од пациентите пријавуваат проблеми со дишењето.
Кардиоваскуларни проблеми: Болката во градите и брзото чукање на срцето се меѓу најчесто пријавените кардиоваскуларни симптоми.
Проблеми со кожата: Еден од пет пациенти пријавил губење на косата или осип на телото месеци по ковид.
Дигестивни проблеми: Болка во стомакот, намален апетит, дијареа и повраќање се меѓу најчесто пријавените симптоми на долг ковид.
Ако почувствувате некој од овие симптоми откако имате круна, контактирајте го вашиот лекар.

Извор: srbijadanas.com


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1