ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 10/16/21 8:00 PM

Мајкл Кејн се повлекува од актерството на 88 годишна возраст

Легендарната филмска ѕвезда гостуваше во Радио Би -Би -Си 5 за да го промовира својот последен филм „Најпродавани“ заедно со Обри Плаза. Тој филм го нарече негов последен дел. „Нема вистински сценарио за 88 годишен главен актер“, рече тој.
„Не работев две години и имам проблем со нозете, па не можам добро да се движам“, откри славниот актер и ги спомена своите мемоари што ги објави во последните неколку години -„ Слонот во Холивуд “ во 2010 година и „Blowing The Bloody Doors“ Off “ во 2018 година.

„Напишав и книга, односно неколку книги што беа објавени и беа успешни, така што сега не сум актер – јас сум писател“, рече тој. Додаде дека му се допаѓа литературниот начин на живот, бидејќи како „актер треба да стануваш пет и пол наутро и да одиш во студио“, а „како писател, можете да започнете да пишувате без да станете од кревет.
Кејн дебитираше за долгометражен филм во „A Hill In Korea“ во 1956 година. Тој продолжи да снима голем број успешни филмови во текот на 1960 -тите, вклучувајќи ја и драмата „Алфа“ што му ја донесе првата номинација за Оскар.

Во осумдесеттите години, конечно го освои својот прв Оскар за филмот на Вуди Ален, „Хана и нејзините сестри“.

Филмот „Најпродавани“ е снимен непосредно пред пандемијата на корона-вирус да го погоди светот, и конечно беше објавен минатиот месец.

Извор и фото : srbijadanas.com


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7