ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 10/15/21 1:56 PM

Нови 413 случаи со ковид-19, девет починати лица – Четвртиот бран на коронавирусот не стивнува

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 3.025 тестирања, а регистрирани се 413 нови случаи со Ковид-19: Скопје – 205, Куманово – 37, Велес – 20, Прилеп – 19, Битола – 15, Штип – 14, Кавадарци – 12, Пробиштип – 9, Тетово, Охрид и Гевгелија – по 8, Кичево и Кочани – по 7, Струмица – 6, Свети Николе, Крива Паланка и Делчево – по 5, Македонска Каменица – 4, Струга, Неготино, Радовиш и Кратово – по 3, Богданци и Демир Хисар – по 2, Гостивар, Берово и Пехчево – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа починале девет лица од кои четири од Скопје (74г, 73г, 72г и 28г), две од Велес (86г и 74г) и по едно од Кавадарци (65г), Пробиштип (55г) и Штип (71г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови, соопшти Министерството за здравство.

Регистрирани сe 309 оздравени пациенти од: Скопје – 137, Куманово – 27, Штип – 20, Битола – 14, Кавадарци, Кочани и Свети Николе – по 12, Велес – 11, Тетово – 9, Прилеп – 8, Крива Паланка – 7, Охрид – 6, Виница – 5, Гевгелија и Струмица – по 4, Струга , Неготино, Кратово, Ресен и Валандово – по 3, Демир Хисар и Крушево – по 2, Пробиштип и Радовиш – по 1.

Дополнително, согласно регистерот на умрени лица со дијагноза Ковид-19 од „Мој Термин”, пријавени се уште четири починати лица, со датум на смрт од 06.10.2021 до 09.10.2021 година. Регистрирани се по едно починато лице од Куманово, Струмица, Кичево и Гостивар, на возраст од 57 до 84 години. Од пријавените две лица се починати во болнички услови, а две во домашни услови.

Досега во земјата се направени вкупно 1.336.229 тестирања на Ковид-19. Вкупниот број Ковид-дијагностицирани лица во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 196.376, бројот на оздравени пациенти е 182.782, на починати е 6.901, а на активни случаи изнесува 6.693.

 

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

 

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

 

Скопје 85758, Активни 3372

Куманово 11816, Активни 552

Тетово 10899, Активни 169

Прилеп 9202, Активни 204

Гостивар 7986, Активни 65

Битола 7229, Активни 191

Велес 6485, Активни 311

Кавадарци 6073, Активни 161

Охрид 6061, Активни 208

Штип 5913, Активни 205

Струмица 5828, Активни 186

Кичево 4036, Активни 137

Струга 3813, Активни 60

Кочани 3382, Активни 124

Гевгелија 2476, Активни 67

Неготино 2335, Активни 22

Свети Николе 1952, Активни 88

Радовиш 1559, Активни 62

Ресен 1547, Активни 41

Крива Паланка 1519, Активни 119

Дебар 1451, Активни 22

Берово 1218, Активни 15

Делчево 1132, Активни 46

Виница 1062, Активни 40

Пробиштип 953, Активни 41

Валандово 833, Активни 15

Кратово 615, Активни 50

Богданци 566, Активни 19

Крушево 536, Активни 11

Македонски Брод 476, Активни 11

Демир Хисар 463, Активни 32

Демир Капија 410, Активни 1

Македонска Каменица 336, Активни 44

Пехчево 316, Активни 1

Дојран 140, Активни 1.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1