ММС

Објавено на: 10/14/21 9:21 PM

Туширање со топла или ладна вода, што е поздраво?

Кога ќе почнете да го продлабочувате дишењето, јаглерод диоксидот се намалува низ вашето тело, што ви помага да се концентрирате повеќе.

Ако се борите со стресни мисли, размислете за ладен туш, советуваат експертите. Ладниот туш се користи како холистички пристап за намалување на анксиозноста и депресијата. Туширањето со ладна вода пет до 10 минути исто така се смета за корисно за менталното здравје. Истражувањата покажуваат дека студените тушеви го покачуваат нивото на ендорфин, хормонот за чувство на добро во вашето тело и го намалуваат нивото на кортизол, хормон што предизвикува стрес.

Ладниот туш, исто така, може да помогне во ублажувањето на болката во мускулите што може да ја почувствувате после напорниот тренинг.

Извор: Б92.нет

Фото: : Shutterstock


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1