ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 10/14/21 8:00 PM

Необично убиство во Индија – Изнајмил змија за да ја касне неговата сопруга, па доби доживотен затвор

Еден Индиец, кој беше прогласен за виновен за убиство на својата сопруга со гризење кобра додека таа спиеla, доби ретко пресуда двоен доживотен затвор.

Сорај Кумар (28) беше уапсен минатата година во неговиот дом во јужната држава Кералинакон, откако неговата сопруга почина од каснување од змија. Судот во областа Колам оваа недела го прогласи за виновен за убиство и труење на неговата сопруга, како и за претходниот обид да користи друга отровна змија.

Судијата го осуди Кумар на две последователни доживотни затворски казни, но не го прифати барањето на обвинителството за смртна казна со оглед на неговата возраст и можноста за реформа.

Жената претрпела фатално каснување во мај 2020 година, додека била третирана од каснување од змија само неколку недели порано, што предизвикало сомневање кај нејзиното семејство.

Нејзиното семејство тврдеше дека нејзиниот сопруг ги малтретирал поради миразот. Истрагите покажаа дека Кумар стои зад двата обиди – тој смисли план кој вклучува изнајмување змии и пребаруваше на интернет за нивните каснувања.

Врховниот суд на Индија неодамна предупреди на тренд на убиства на овој начин. Најголемиот предизвик во случајот во Кералибио е да се докаже дека каснувањето од змијата имало за цел да предизвика смрт, додавајќи дека на судот му бил претставен тест кој ја покажал разликата помеѓу природните и индуцираните каснувања.

Двајца обвинети во слични случаи беа ослободени од судовите во последниве години, откако обвинителите не успеаја да докажат дека отровните змии биле користени како „оружје за убиство“.

Извор: Новости.рс

Фото: Depositphotos


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1