ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 10/14/21 11:57 AM

11 годишно девојче починало од паста за заби во Калифорнија – Тешка алергиска реакција предизвикала смрт

Дениз Салдате (11) од Калифорнија починала, по тешка алергиска реакција на паста за заби.

Кога девојчето починало, нејзината приказна била споделена неколку пати преку Интернет за да ја слушнат другите родители чии деца се алергични на одредени производи.

Нејзината мајка, Моник Алтамирано, рече дека Денис страдала од алергија на млечни производи, а пред нејзината смрт стоматолог и препишал паста за заби за која не знаат дека содржи млечен протеин.

Родителите на Дениз внимателно ги провериле сите етикети за млеко и други потенцијални алергени, но не се сетиле да ја проверат и пастата за заби. Дури и епинефринот во пенкало и инхалаторот не им помогнало на родителите да ја вратат ќерката.

Експертите велат дека таков случај е многу редок.

– Првпат слушам за такво нешто. Има протеини за храна во многу различни лекови и производи, но главно тие количини и типови не се доволни за да предизвикаат реакција кај голем број луѓе со алергии -изјавиле д -р Дејвид Стукус од Детската болница, кој работел на детски алергии 13 години.

Тој посочил дека ваквите случаи можат да послужат како потсетник дека алергијата на храна може да има тешки последици и дека е потребно внимателно да се испитаат етикетите и секогаш да имате епинефрин со вас.

Случајот на Дениз е толку редок што Стукус вели дека количината е поверојатно да убие лице со алергија отколку да умре од алергиска реакција на храна.

– Немаме доволно детали за навистина да разбереме што се случи, но знаеме дека овој трагичен случај не може веднаш да се примени за сите луѓе со алергии на одредена храна – додаде тој.

Преземено од: https://www.republika.rs/
Фотографија: pixabay.com


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7