ММС

Објавено на: 10/14/21 7:50 AM

(Видео) Тоше прв победи и го отвори патот кон Србија – Нема веќе од Беовизија да се бира српскиот претставник на Евровизија

Фестивалот, на кој во изминатите години повторно беше биран претставникот на Србија за Евровизија Беовизија, го напушта Јавниот сервис! Кратко откако беше објавен конкурсот во кој стручното жири на РТС избира претставник на Евровизија, како јавен радиодифузер, беше објавено дека продукцијата „Мегатон“, која е основач на фестивалот, ја повлекува Беовизија од јавниот сервис.
Мегатон продукција објави дека фестивалот повеќе нема да се емитува на РТС и дека тие се сопственици на фестивалот, како и дека Беовизија се сели во друга телевизија со национална фреквенција.

Саша Мирковиќ, водачот на продукцијата, ја објави оваа одлука на својот Инстаграм.

“Мегатон продукција е основач и сопственик на фестивалот Беовизија. Создаден е во 2003 година кога РС немаше право да испрати претставник на Евровизија, кој исто така е приватен фестивал, само на европско ниво. Првиот победник на Беовизија беше Тоше Проески, и тогаш  РТС беше само емотер.  Кога ЕБУ, поточно организаторот на Евровизија, дозволи да учествува РТС, Мегатон, за одредена надокнада, му даде на РТС само лиценца да го избере жирито и учесниците, а ние направивме извршна продукција. Така беше сите овие години и Беовизија беше прекрасен фестивал “, Напиша Мирковиќ на Инстаграм, а потоа сподели дел од објавениот конкурс каде се вели дека победникот ќе  добие награда од 50.000 евра, второпласираниот 30.000 евра, а третото место 20.000 евра.

Од друга страна, Јавниот сервис наведува дека само тие имаат право да изберат претставник на Евровизија. Тие издадоа соопштение во кое се наведува дека изборот на претставници на Србија ќе се одржи на ист начин како што беше досега:

„Српската радио -телевизија, како членка на ЕБУ, е единствената со право да делегира композиција што ќе ја претставува Србија на Евровизија.

На последната Беовизија, што се емитуваше на Јавниот сервис,  победија „Хурикејн“.

Извор: mondo.rs/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1