ММС

Објавено на: 10/13/21 8:49 PM

Грешки при правење на кафе – Постои златно правило за подготовка на омилениот пијалак

Иако тоа го правиме автоматски секое утро, сепак има неколку чекори во процесот на правење кафе во кои правиме мали грешки кои нe чинат вистинскиот вкус.

Количината на зрна не одговара на стилот на готвење

Методите за подготовка на кафе со пократко време на контакт бараат пофини мелени зрна кафе, оние со подолго време на контакт бараат погруби мелени зрна.

Користење на вода од чешма

Лесно е да се заборави дека кафето е приближно 98% вода. Примената на соодветната хемија за вода ќе го промени квалитетот на овој пијалок и идеално би било да се користи филтрирана вода.

Готвите на погрешна температура

Температурата на водата е исклучително важна. Треба да биде помеѓу 90 ° C и 95 ° C за време на готвењето. Користењето термометар е наједноставниот начин да проверите дали водата е доволно жешка, но доколку немате некоја од овие опции при рака, можете да зовриете вода и да оставите стои околу 30 секунди пред да се готви.

Не мерете го кафето

Луѓето често додаваат премногу кафе за да го направат вкусот посилен, но ако го користите премногу, ризикувате да добиете кисел вкус.

И покрај она што го мислите, повеќе кафе нема да направи појака шолја кафе. Има само одредено количество кофеин што можете да го извлечете од зрната пред да го уништите вкусот, поради времето на контакт, брзината на екстракција и волуменот на вода и кафе. Златното правило е две лажички кафе на 170 милилитри.

Извор: Србија24.ком


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1