ММС

Објавено на: 10/13/21 8:01 PM

Нови детали за смртта на Мерилин Монро, се споменува и Кенеди

Кога славната манекенка и филмска икона Мерилин Монро беше пронајдена мртва во нејзината куќа во 1962 година, официјалните извештаи од обдукцијата ја означија нејзината смрт како предозирање со барбитурати (хипнотици) и веројатно резултат на самоубиство.

Додека Монро со години покажувала знаци на депресија и користела седативи на рецепт, нејзината смрт се случи кога беше на врвот на кариерата и тоа беше шок за милиони. И со право, бидејќи Монро беше тесно поврзана со голем број моќни луѓе, како и претседателот Џон Кенеди.

Има многу заговори околу нејзината смрт, вклучувајќи ја и можноста таа да биде убиена од ЦИА или некој испратен од самиот Кенеди. Други мислеа дека (тогашниот) јавниот обвинител Роберт Кенеди ја убил бидејќи имала инкриминирачки докази против семејството што можеле да ја уништат нивната политичка кариера и да доведат до правни проблеми, но постои друга теорија зад нејзината прерана смрт која се издвојува над останатите – таа што вклучува откривање.

Врз основа на строго доверлив документ земен од трезорот на НСА, д -р Стивен Грир вели дека има причина да верува дека Мерилин Монро била убиена затоа што сакала да му каже на светот за вселенското летало пронајдено во Ново Мексико.

Според д -р Грир, инсајдерот со кој била поврзана и испратил копија од овој документ, потпишан од Џејмс Анџелтон, шеф на контраразузнавачката служба на ЦИА од 1954 до 1975 година.

Документот, исто така, го опишува прислушувањето на Мерилин Монро и ја опишува нејзината дискусија со пријател во Њујорк, во која, наводно, таа изјавила дека ќе одржи прес -конференција за да открие што рекол претседателот Кенеди за „вселенските објекти пронајдени во Ново Мексико во 1940 -тите. “.

Д -р Грир рекол дека дури разговарал со еден од блиските пријатели на Монро во филмската индустрија, актерот и пејач Бурл Ајвс, кој рекол дека причината за нејзината смрт не е самоубиство, туку дека верува дека тоа можело да биде веројатно сценарио.

Но, што точно и рече претседателот Кенеди на Монро, и дали светот ќе и поверува ако излезе и го каже сето тоа? Дали убиството на Кенеди години подоцна може да има врска со неговата желба да ги открие овие информации во јавноста? Засега останува тајна, но ќе излезе на виделина некогаш.

Извор: Еспресо.ко.рс


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1