ММС

Објавено на: 10/13/21 1:11 PM

(Вознемирувачко видео) Мајка монструм тепа бебе од 16 дена – Цела Србија згрозена од злоставување на бебето

Павле Бихали, основачот на движењето Левијатан, објави ова видео и тврди дека целиот материјал и сите информации за овој случај се предадени на Министерството за внатрешни работи, Центарот за социјална работа и Обвинителството.
– Во суштина, имаме информации дека случајот веќе бил пријавен еднаш пред околу еден месец, кога бебето имало само шеснаесет дена. Потоа, по интервјуто, Центарот за социјална работа го врати детето на мајката. Добивме и информации дека по објавувањето на ова видео, мајката на бебето, била одведена на информативен разговор, но не знам дали тоа е вистина. Гледајќи ја снимката, се разбудија моите најлоши човечки инстинкти. Мора детето да се одземе од тоа чудовиште и тоа е единственото нешто што сега е важно – објаснува Бихали.
Тој засега не го контактирал Центарот за социјална работа од Крагуевац, од каде потекнува снимката.
Психологот Снежана Репац се обиде да објасни што ја тера мајката да удира практично новороденче.
– Најверојатно се работи за млада личност чиј мајчински инстинкт се уште не проработел. Не можеме да ја исклучиме можноста дека бебето на видеото е несакано дете. Без оглед на причината, таквото однесување е неприфатливо, рече таа.
Како што додава психологот Репац, се чини дека ова е нервно пореметување, но причината мора да се утврди за да нема последици.
– Ова е или за невозможноста или недостатокот на желба мајката да го издржи плачењето на бебето. Со овие шлаканици, личноста најверојатно се обидува да го смири бебето, што доволно кажува за тоа колку е лабилна – објаснува понатаму психологот.
Како единствено решение психологот ја посочува медицинската проценка на мајката, и доколку е потребно да и се одземе детето.


-Мислам дека оцената на мајката ќе моѓе да се направи и од видеото, бидејќи неизбежно е таа да не е во добра психичка состојба. Да се ​​одземе дете од таква фаза нема да и биде казна, туку олеснување. Исто така, можно е оваа млада мајка да се однесува како што некој ја третирал како дете, можеби така сака да го дисциплинира своето дете, што е абнормална глупост – заклучува психологот Снежана Репац.
Педијатарот Саша Миличевиќ тврди дека е крајно невообичаено мајката да тепа дете на таа возраст.
– Тоа никогаш не смее да се случи. Во пракса, имам слушнато за вакво нешто еднаш или двапати. Тепањето на такво мало дете е неприфатливо, неговата анатомска структура е многу чувствителна и може да му се нанесат многу посериозни повреди – додава педијатарот.

Извор: informer.rs


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1