„No Bra Day“ - Фрлете ги градниците, слобода за градите
ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 10/13/21 12:39 PM

„No Bra Day“ – Фрлете ги градниците, слобода за градите

Во целиот свет, жените го слават овој ден со тоа што не носат градници за да се потсетат на превентивниот преглед на градите што помага рано да се дијагностицира ракот на дојката.

Денес е Светски ден без градник, а започна да се слави во 2011 година. Целта е да се подигне свеста кај девојчињата и жените за важноста на самоиспитување на градите во раното откривање на ракот на дојката, важноста од препознавање на раните симптоми и важноста од редовните прегледи.

На Инстаграм под хаштагот #nobraday, жените објавуваат фотографии без градници за да ги потсетат на важноста од самоиспитување и рано откривање на ракот на дојката.

Самоиспитување

Најдобро е да се направи самоиспитување за време на туширањето со тоа што ќе ги почувствувате градите, пазувите, пределот под и над клучната коска и долниот дел на вратот. Жените со големи гради имаат поголем ризик да ја откријат болеста во подоцнежна фаза на болеста, велат експертите. Кај жени со поголеми гради, самоиспитувањето е помалку сигурно, а клиничкото испитување е тешко дури и за искусни лекари. Колку е поголема густината на градите, толку е поголем ризикот.

Треба да се испита помеѓу 6 -ти и 10 -ти ден од менструалниот циклус, бидејќи тогаш градите се барем „нодуларни“. Самопрегледот најдобро се прави еднаш месечно за време на туширање со чувство на градите, пазувите, областите под и над клучната коска и долниот дел на вратот. Направете го тоа со кружни и дијагонални движења од брадавицата долж градите.

Градници

Првиот градник се појави во Римската империја, и тоа беше парче ткаенина со која жените се обидоа да ги воздржат големите гради. Со текот на времето, носењето градник стана многу модерно, и направи речиси незамисливо да се напушти куќата без него.

Денес е денот кога треба да го прославите неносењето градник, па доколку имате шанса, тргнете го и уживајте во слободата. Многу жени признаваат дека би сакале да живеат без „таа крпа“, но општествените норми не им го дозволуваат тоа.

Покрај чувството на слобода, животот без градник има и други предности. Нема мака околу пронаоѓањето на вистинскиот модел, нема трошење пари за таа облека и одењето без градник може да и даде на жената доза на сексапилност и чувство на доверба.

Исто така, градите всушност се помалку обесени ако најчесто не се спакувани во градник. Експертите велат дека е погрешно да се верува дека градите ќе висат без градник. Напротив, ткивото во нив ќе се зајакне бидејќи нема да имаат вештачки создадена поддршка.

Прославувањето на денот без градник е едноставно не носите градник, но ако сте расположени да направите повеќе за себе и за другите, тогаш има голем број важни опции. Прво, заминете кај вашиот лекар и закажете преглед на дојка, раното дијагностицирање на ракот на дојка не е тешко, и ако го сторите тоа, ќе имате поголеми шанси да излезете од него без лузна.

Постојат голем број други начини на кои можете да го прославите и Денот без градник. Дефинитивно ќе ви помогне доколку ја подигнете свеста за состојбата. Благодарение на Интернетот и социјалните медиуми, ова е нешто што можеме да го направиме со многу поголема леснотија денес.

Преземено од: https://www.24sata.hr/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7