ММС

Објавено на: 10/13/21 11:25 AM

Најкраткиот меѓународен мост во светот е долг 3 метри и широк околу 1,5 метар

Благодарение на неговите димензии, преминот помеѓу Шпанија и Португалија ја доби титулата најкраток меѓународен мост во светот.

Граничните премини генерално не се најромантичните места во светот. Но, можеби ќе се премислите ако се најдете на крстосницата помеѓу Шпанија и Португалија.

Овие две земји се поврзани само со мал мост наречен Ел Марко, долг три метри и широк околу еден и пол метри. Благодарение на малата големина, тој ја носи титулата најкраток меѓународен мост во светот.

Изграден е од работници од двете земји со пари од Европската унија, бидејќи претходните импровизирани мостови честопати ги носелa реката. Бидејќи е мал и дрвен, не е погоден за автомобили, туку само за пешаци и велосипедисти. Она што го прави уште повпечатлив се неговиот изглед и околината во која се наоѓа.

Местото изгледа како од бајка, каде што камењата, бели куќи што личат на медитеранскиот крај и започнува патот кон шумата, и одеднаш се наоѓате на овој минијатурен дрвен мост што минува низ зеленилото над реката.

Во летните месеци, кога водата се суши, оваа река станува толку скромна што дури и не ви треба мост – можете да ја прескокнете.

До неодамна, немаше мост. Селаните од двете страни користеа штици за да преминат и не се грижеа премногу за поимот граница. Покрај тоа, шверцот беше дел од секојдневниот живот. Утрото, добро кафе пристигнува од Португалија, а навечер, локално вино од Шпанија. Кога конечно Шенгенскиот договор го дозволи тоа, тие дури и не ја забележале разликата.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by TomTom (@tomtomglobal)

Единствената „модерна“ промена е системот за обележување. Така, денес на шпанска страна имате камен на подот со буквата „Е“ што значи Шпанија, а од португалска страна камен со ознака „P“. Но, со оглед на тоа што тука речиси и да нема туристи, се работи за задоволување на формата.

Мостот Ел Марко се наоѓа во Ла Кодосера, што е околу два и пол часа возење од Лисабон. Тоа е дел од природниот парк Сера де Сао Мамеде, па затоа не е лошо да застанете тука ако се најдете таму. Природата ќе ве воодушеви, и може да видите бовер, рис или волк во далечина.

Преземено од: https://www.b92.net/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1