ММС

Објавено на: 10/13/21 8:43 AM

10 придобивки од возење велоспиед при што вашиот паричник ќе ви биде благодарен

Возењето велосипед е еден од најлесните начини да вклучите некоја активност во вашата дневна рутина, бидејќи, меѓу другото, е и форма на превоз. Покрај тоа, возењето велосипед заштедува пари, ве одржува во форма и помага на околината.

Ако размислувате да се приклучите на „семејство за возење велосипед“ или само сакате да се потсетите зошто го сакате возењето велосипед, прочитајте 10 причини зошто е добро да возите велосипед.

Велосипедизмот ја подобрува менталната состојба

Истражувањата покажаа дека доброто чувство за постигнување оди рака под рака со физички активниот живот. Возењето велосипед комбинира физичка активност со уживање на отворено. Покрај тоа, соло возењата се време што можете да го искористите за да ги процесирате можните грижи и проблеми, а исто така можете да возите со други луѓе и на тој начин да го проширите вашиот социјален круг. Луѓето кои страдаат од депресија со години велат дека возењето велосипед на свеж воздух во природа им помогнало да се изборат со нивната состојба.

Трошење на калории (и губење на тежината)

Едноставна формула за губење на тежината е дека трошењето калории мора да биде поголемо од нивниот внес, а возењето велосипед е активност која согорува калории, помеѓу 400 и 1000 на час, во зависност од интензитетот на возењето. Ако се храните здраво, спиете доволно и сеуште возите велосипед, килограмите треба да исчезнат.

Градите мускули

Елементот на отпор при возење велосипед значи не само согорување калории со возење, туку и градење мускули. Луѓето со поголем процент на мускули согоруваат повеќе калории дури и кога се во седечка положба. Се разбира, возењето велосипед нема да ви обезбеди плочки на стомакот, но сигурно има позитивен ефект врз градењето мускули.

Уживање во дол појадок

Ако велосипедот ви стане превозно средство за да одите на работа, ќе имате изговор за повремени дополнителни оброци во текот на денот. Половина час возење до работа согорува помеѓу 200 и 500 калории.

Помал ризик од срцеви заболувања и рак и позитивен ефект врз мозокот

Универзитетот во Глазгов спроведе студија на повеќе од 260.000 луѓе во текот на пет години, и покажа дека дури и работата со велосипед може да го намали ризикот од развој на срцеви заболувања или рак на половина.

Кога станува збор за мозокот, вежбањето е постојано поврзано со неговото здравје и со намалување на когнитивните промени што можат да направат поранливи подоцна во животот кога станува збор за деменција.

Студија од 2013 година покажа дека за време на вежбање, протокот на крв во мозокот на велосипедистот се зголемил за 28 проценти, а во одредени области и до 70 проценти. Дури и по вежбање во некои области, протокот на крв остана 40 проценти повисок.

Штедите време

Во време на густ сообраќај, честопати ќе стигнете на работа со велосипед побрзо отколку со автомобил. Покрај времето и нервозата во колоните, возењето велосипед ќе заштеди и на гориво, а вашиот паричник ќе ви биде благодарен.

Навигациски вештини

Во денешниот свет на навигација и „Карти на Гугл“, не е лошо понекогаш да се обидувате да го изострите вашето природно чувство за насока. Можете да го користите вашиот велосипед за да ги истражите патеките и да работите на вашата способност за мапирање.

Подобрување на сонот

Нема да напишеме ништо ново кога велиме дека ќе спиете подобро ако се изморите, а возењето велосипед е добар начин да стигнете таму.

Зајакнување на уминиот систем

Вежбањето, покажа истражувањето, е од огромна корист за здравјето на горниот респираторен тракт, намалувајќи го бројот на обични настинки.

Д -р Дејвид Ниман, кој е автор на една од студиите, рече дека луѓето можат да го намалат бројот на болните денови за 40 проценти со аеробни вежби неколку пати неделно. Покрај тоа, вежбањето носи голем број други здравствени придобивки.

Професорот Тим ​​Ноакс од Универзитетот во Кејп Таун објасни дека дури и благата вежба може да го подобри нашиот имунолошки систем со зголемување на производството на основни протеини и будење на мрзливи бели крвни клетки.

Социјален живот

Велосипедизмот, ако сакате, може да биде исклучително социјален спорт. Можете да организирате возење велосипед со пријателите, но и да се придружите на клуб, што е одличен начин да запознаете нови луѓе кои споделуваат слични интереси со вас.

Ако велосипедизмот е новина за вас, опкружени со други велосипедисти ќе добиете цела низа корисни совети како да тренирате, но и како да се грижите за велосипедот.

И на крај, еве уште неколку корисни совети ако одлучите да возите велосипед:

  1. Погледнете добро околу себе кога вртите, претекнувате или запирате.
  2. Ако свртите, користете ги рацете како сигнали.
  3. Внимавајте на семафорите, сообраќајните знаци и другите учесници во сообраќајот.
  4. Не возете по тротоар, освен ако не е дозволено.
  5. Кога поминувате паркирани автомобили, внимавајте на потенцијалните отвори на вратите.
  6. Не возете со слушалки.
  7. Не користете мобилен телефон додека возите.

    Преземено од: https://zadovoljna.dnevnik.hr/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1