ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 10/12/21 8:41 PM

Mожеш да ја турнеш својата отровна вакцина во газот, Клептон во антиваксерски скандал

Нема да играм на места каде што од публиката се бара потврда за вакцинација. Јас сум против дискриминација од секаков вид. Ако е потребна пропусница, ќе бидам слободен да го откажам концертот. Овие зборови беа изговорени летово од легендарниот гитарист и кантавтор Ерик Клептон, кој, благо кажано, ја крена јавноста со своите ставови од почетокот на пандемијата.

Тој беше лут противник на заклучувањето во Обединетото Кралство, со својата колешка Ван Морисон ја сними протестната песна „Stand and Deliver“, во која пеат „Сакаш ли да бидеш слободен човек или роб?“

Дури и откако се спротивстави на ригорозните мерки во Велика Британија, поради кои „музиката во живо на која сме навикнати никогаш нема да се врати“, стана лут противник на вакцинацијата. И сето тоа затоа што прими две дози вакцина Астра Зенека во мај, што остави „катастрофални последици врз него“.

Тој му било лошо што, како што призна, се плашел дека никогаш повеќе нема да може да свири гитара.

„Секој што тврди дека вакцините се безбедни шири пропаганда“, рече тој тогаш.

Освен што навистина не свирел на турнеите каде што потврдата во вакцинацијата беше задолжителна, гордо се слика со контроверзниот гувернер на оваа американска држава, Грег Ебот, по концертот во Тексас. И републиканскиот гувернер, и покрај тоа што страдаше од коронавирус, не сакаше да воведе обврска за носење маски во таа држава, и тој само ја укина задолжителната вакцинација во Тексас.

И сега Ерик Клептон отиде чекор подалеку во борбата против вакцинацијата. Според светските медиуми, групата против вакцини „Jam for Freedom“ ја помага и финансира. Оваа група се бори за „слобода на избор во медицината“. Гитаристот донираше пари на овој бенд минатата пролет, а тој исто така им позајми комбе за турнејата, а потоа им даде повеќе пари за конечно да си купат свое комбе со кое ќе можат да одат на концерти. Британскиот бенд е толку загрижен за својата антиваксерска реторика што пеат стихови кои, меѓу другото, гласат и „можеш да ја турнеш својата отровна вакцина во газот“.

Извор: Нова.рс


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1