ММС

Објавено на: 10/12/21 5:18 PM

Туркав како булдожер, иако немав сила – Српскиот актер го победи ракот, а сега на респиратор се бори со короната

Познатиот српски актер Марко Живиќ моментално е на респиратор во Клиничкиот болнички центар „Д -р Драгиша Мишовиќ“, каде се бори со коронавирусот веќе три недели, и веќе победи една битка за живот. Во 2008 година му беше отстранет малигнен тумор, кој потоа зафати делови од неговиот хранопровод и стомак.

Успеа да се опорави, а потоа им откри на домашните медиуми како.

“Го открив сосема случајно. Отидов кај академик д-р Предраг, директор на Институтот за болести на дигестивниот тракт, и дознав дека имам стомачен проблем, а потоа и болест на хранопроводот. Денес имам засек од 15 сантиметри долж градите и стомакот. Абдоменот е комплициран затоа што отстрануваат она што не е во ред, а потоа склопуваат што можат. Мојата операција траеше седум и пол часа. Но, сфатив дека имам две опции: или храбро да влезам или да се откажам. Се разбира, јас веднаш одлучи за првото“, рече Живиќ.

“Се сеќавам на ноќта пред операцијата, тогаш ми беше најтешко. Гледам низ прозорецот, снегот паѓа и гледам дека нема враќање назад, нема друга опција. Потоа почнуваш да размислуваш за се, Боже, од каде дојде ова, зошто, но мислам дека ми помогна што бев луд во својата енергија. Луд да ја истрчам таа трка “.

Марко откри дека ја одиграл претставата само еден месец по тешката интервенција.

“Се сеќавам дека Драган Бјелогрлиќ ме молеше да не ја играм претставата, тој беше главниот лик. Сакаше да откаже се, но јас бев упорен. Дури и моите родители го повикаа мојот хирург и ме прашаа:” Може ли да се смири? “И тој само им рече: Не, ако се смири, повторно ќе падне во лоша форма, дозволете му, тоа е неговиот начин на справување со се„. И така, после тоа шоу се чувствував неверојатно, иако имав свежи резови и носев завои“, рекол Марко Живиќ.

“Често ми се јавуваа од клиниката за психички да ги подигнам пациентите таму. Отидов да ги насмеам и верувам дека некому му помогнав. Подоцна станав маскота на целиот оддел. Истото беше додека лежев сам во болница. Се случува да паднеш ментално во текот на ноќта затоа што примаш 6 или 8 инфузии дневно и една капе 2 часа. Плачеш ноќе затоа што си врзан за кревет, но јас станав, отидов низ салата и играв Роки Балбоа. Те боли се, но јас се преправав дека боксувам со некого. Пациентите излегоа да ме гледаат, се смееја, навиваа. Мора некако да се извлечете од тоа. Рецидивите обично доаѓаат подоцна по тие стресни ситуации, имав момент да си кажам дека можам повеќе, но туркав како булдожер, иако немав сила“, заклучил актерот.

Извор: Б92.нет


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1