ММС

Објавено на: 10/12/21 12:14 PM

Франција 2022 година забранува употреба на пластични пакувања за овошје и зеленчук

Франција ќе ја забрани употребата на пластична амбалажа за речиси сите овошја и зеленчуци од првиот ден од 2022 година, во обид да се намали количината на пластичен отпад, потврди Министерството за животна средина.

Со примена на законот од февруари 2020 година, француската влада објави список со околу 30 видови овошје и зеленчук што ќе треба да се продаваат без пластична амбалажа. Листата, меѓу другите, вклучува праз, модар патлиџан и домати, како и јаболка, банани и портокали, пренесува Ројтерс.

„Во секојдневниот живот, ние користиме неверојатна количина пластика за еднократна употреба. Целта на законот за кружна економија е да се намали употребата на пластика за еднократна употреба и почеста употреба, односно нејзина замена со други материјали или пакување за повеќекратна употреба и рециклирање “, се вели во соопштението на министерството.

Се проценува дека речиси 37 проценти од овошјето и зеленчукот во моментов се продаваат во пластична амбалажа, и се очекува дека оваа мерка ќе спречи употреба на повеќе од милијарда парчиња бескорисни пластични пакувања годишно.

Проблемот ќе биде продажба на „парчиња“

Претседателот на Асоцијацијата на продавачи на француски овошја Франсоа Рох рече дека транзицијата кон картонска амбалажа ќе биде доста тешка за толку краток временски период.

„Во исто време, проблемот е парче продажба на овошје и зеленчук, бидејќи многу клиенти го„ допираат “и го допираат, а на продавачите не им се допаѓа“, рече Рох.

Забраната за пакување е дел од повеќегодишната владина програма чија цел е постепено исфрлање од пластика.

Во 2021 година, Франција забрани употреба на пластични сламки, чаши и прибор за јадење, како и кутии од стиропор во кои се пакува храна.

Укинување на пластика од година во година

Исечени овошја и ограничен број суви овошја и зеленчуци засега може да се продаваат во пластична амбалажа, но истото ќе биде укинато до крајот на јуни 2026 година.

Пластичното пакување ќе биде забрането до крајот на јуни 2021 година за пакување цреша домати, грав и праски, а до крајот на 2024 година за ендиви, аспарагус, печурки, некои видови салати и билки, како и за цреши.

До крајот на јуни 2026 година, малини, јагоди и други сувомесни бобинки и слично овошје ќе треба да се продаваат без пластична амбалажа.

Од јануари 2023 година, Франција, исто така, ќе ја забрани употребата на пакување храна за еднократна употреба во рестораните за брза храна што се консумираат на лице место.

Преземено од: https://balkans.aljazeera.net/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1