ММС

Објавено на: 10/12/21 11:41 AM

Најчести грешки при варење кафе кои го уништуваат вкусот

Без разлика колку сте вешти во правење кафе, веројатно има неколку чекори во процесот што оставаат простор за подобрување. Еве ги најголемите грешки што ги правите додека правите кафе дома и како да ги поправите, како што пишува Real Simple.

Количината на зрната не одговараат на стилот на готвење

Различни стилови на готвење бараат различни количини на измелено кафе. Тоа е затоа што стапката на екстракција на талог од кафе е поголема ако е ситно мелена. Употребата на пофини мелени зрна, исто така, го зголемува времето потребно за водата да помине низ талогот од кафето, што го зголемува времето за време на кое водата и талогот се во контакт.

Сето ова се претвора во ова општо правило: Методите за готвење со пократко време на контакт бараат пофини мелени зрна кафе, оние со подолго време на контакт бараат погруби мелени зрна.

Користење на вода од чешма

Лесно е да се заборави дека кафето е приближно 98 проценти вода.

Додавањето одредена количина на вода ќе го промени квалитетот на вашето кафе, а употребата на филтрирана вода е идеална.

Готвите на погрешна температура

Температурата на водата е исклучително важна. Треба да биде помеѓу 90 ° C и 95 ° C за време на готвењето.

Користењето термометар е наједноставниот начин да се провери дали водата е доволно жешка, но ако немате некоја од овие опции при рака, можете да зовриете вода и да ја оставите да отстои околу 30 секунди пред да готвите.

Не го мерете кафето

Луѓето често додаваат премногу кафе за да го направат посилен вкус, но ако го користите премногу, ризикувате да добиете кисел вкус, пренесува Вечерњи лист. Покрај тоа, и покрај тоа што мислите, повеќе кафе нема да направи посилна шолја кафе.

Има само толку кофеин што можете да го извлечете од зрното пред да го уништите вкусот, поради времето на контакт, брзината на екстракција и односот вода и кафе. Златното правило е 2 лажички кафе на 170 милилитри вода.

Преземено од: https://rs.n1info.com/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1