ММС

Објавено на: 10/12/21 9:18 AM

Мини моден водич – Високите потпетици низ историјата

Сигурно е дека чевлите со потпетици никогаш не излегуваат од мода, но еве како тие ја сменија модата во однос на различните временски периоди.

1600
Во 17 век, проститутките во Венеција носеле чевли со потпетици за да добијат на висина. Подоцна, аристократите го прифатија овој стил за да не им се влече облеката низ калливите улици.

1700
Чевлите на пета беа популарни и кај мажите и кај жените, особено во Франција. Таму ги носеа со иста ревност Луј XIV и Маркизата де Помпадур.

1800 година
Од викторијанската ера до денес, чизмите со потпетици се сметаат за карактеристика на дамите и жените со стил.

1900 година
Петицата во овој период беше пониска, но чевлите знаеја да бидат длабоки, особено кога беа во форма на чизми. Страничните копчиња, кои одат по должината на ногата, беа исклучително популарни.

1910 година
Значајна карактеристика на овие години е што чевлите со високи потпетици станаа попрактични и суптилни. Свилените чевли беа присутни, а црните во тоа време веќе беа задолжителни.

1920 година
Кога должината на здолништето се намали, чевлите конечно можеа да се видат во целост. Како резултат на тоа, деталите станаа пожелни, особено предното прицврстување.

1930 година
Гламурот на стариот Холивуд донесе со себе имагинативни форми, па дури и штикли се носеа на базенот. Ова е исто така време кога платформите за прв пат се појавуваат.

1940 година
Петицата е повисока, предниот дел е подебел, а украсите во форма на цвет или лак прават чевлите да изгледаат позабавно. Поплиткиот преден дел и ремените над рисот дадоа специфичен вамп изглед.

1950 година
Деликатни чевли со потпетици со прерамки и папучи на платформа, ја ставаат женственоста во преден план.

1960 година
Тенките потпетици и блок потпетици ги одбележаа шеесеттите години. Чевлите се истакнуваа во боја која одговараше на бојата на парчето облека, но и оние во металик сребрена нијанса.

1970 година
На сцена стапија дрвени сабо и нанули, заедно со ПВЦ материјал и гламур во диско. Мокасините добија потпетици, а сандалите станаа посмели.

1980 година
Неонски бои и модели се карактеристични за осумдесеттите години. Сепак, белите сатенски шпицести чевли со тенки потпетици беа задолжителни на свадби и други прослави.

1990 година
Исклучително високи потпетици, нагласени платформи, издолжен преден дел и чевли во комбинација со чорапи до колена ги одбележаа 90-тите години.

2000 година
Класични сандали со потпетици и чевли со отворени прсти беа на скоро секоја нога пред дваесет години.

2010 – 2020 година

Нитните како украс, необични потпетици како скулптура, враќање во седумдесеттите години, беж бои – ова се само некои од карактеристиките што ги одбележаа чевлите во последните десет години.

Преземено од: https://citymagazine.danas.rs/
Фотографија: www.harpersbazaar.com


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1